Vác

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Pest
Populacja: 33 268
Powierzchnia: 61 km²
GPS: N: 47°46'31.60", E: 19°8'15.75"
Vác
Vác - panorama

Vác to miasto w północnych Węgrzech, położone w malowniczym zakolu rzeki Dunaj u stóp poprzecinanej licznymi kamieniołomami góry Naszály (652 metry n.p.m.). Najstarsze wzmianki historyczne o mieście pochodzą z XI wieku, jednak w związku w ważną strategiczne przeprawą na Dunaju tereny obecnego miasta zamieszkiwane były już w epoce brązu. W XI wieku na polecenie ówczesnego króla Węgier - Świętego Stefana zwanego Węgierskim miasto stało się siedzibą biskupstwa. Wtedy też rozpoczęta została budowa miejscowej katedry. W połowie XIII wieku Vác został najechany i zniszczony przez hordy tatarskie. Największy rozkwit miasta maił miejsce w XV wieku. Utrzymujące się głównie z handlu miasto zostało rozbudowane wtedy w stylu renesansowym. Kres świetności Vác nastąpił w 1541 roku, kiedy to zostało zdobyte i zniszczone przez oddziały Imperium Osmańskiego. Turecka okupacja miasta trwała aż do XVIII wieku. W tym czasie większość świątyń i kościołów została przekształcona w meczety i łaźnie. Po opuszczeniu przez Turków Vác ponownie stał się siedzibą biskupstwa, a samo miasto zostało odbudowane w stylu barokowym. Tak jak Esztergom był siedzibą prymasów, tak Vác należał do biskupów, którzy tworząc architekturę miasta, starali im się dorównać. To właśnie z tego okresu pochodzi większość zabytkowych budowli jakie obecnie możemy podziwiać odwiedzając Vác. W czasie Wiosny Ludów (1848 -1849) miasto zasłynęło z walk z Austriakami. Na cześć tego wydarzenia główny plac Starego Miasta został nazwany dniem wybuchu Węgierskiej Wiosny Ludów.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Vác zaliczyć można m in. wzniesioną przez biskupa Migazziego w latach 1763–1777 monumentalną barokową katedrę w której zobaczyć możemy freski Maulbertscha, wzniesiony w 1764 roku z okazji wizyty cesarzowej Marii Teresy późnobarokowy okazały łuk triumfalny (jedyna tego typu budowla na Węgrzech), wybudowany w 1750 roku kamienny most nad potokiem Gombás, barokowy ratusz z herbami Węgier i biskupa Migazziego oraz kościół Pijarów.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Węgier pochodzi słynna zabawka zwana Kostką Rubika. Wynaleziona została w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każda ze ścianek miała ten sam kolor. Pierwsze ułożenie kostki zajęło wynalazcy około miesiąca czasu. Dziś już wiadomo, że magiczną liczbą kostki jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać wykonując maksymalnie 20 ruchów.
Reklama
Polub nas