Vila Real

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Vila Real
GPS: N: 41°17'43.56", W: 7°44'46.56"
Vila Real
Vila Real - panorama
Vila Real to miasto w północnej Portugalii, położone u zbiegu rzek Corgo i Cabril w południowej części krainy historycznej Trás-os-Montes. Założone zostało pod koniec XIII wieku na polecenie ówczesnego króla Portugalii - Dionizego I zwanego także Rolnikiem. Wtedy też rozpoczęto budowę zamku. Korzystne położenie na przecięciu się ważnych szlaków handlowych spowodowało, że bardzo szybko Vila Real stało się ważnym ośrodkiem handlowym regionu.

Zwiedzanie
Obecnie Vila Real to nowoczesne miasto w którym zachowało się także kilka ciekawych zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m in. okazała XV wieczna katedra Sé (Igreja de São Domingos), okazały budynek ratusza, pręgierz (Pelourinho de Vila Real), kościół Kleryków, dawny pałac markiza, XIV wieczna kaplica św. Brása (Capela de São Brás) oraz dom rodzinny słynnego portugalskiego odkrywcy i podróżnika Diogo Cão (Casa de Diogo Cão). Vila Real stanowi także dogodny punkt wypadowy w objęty rezerwatem przyrody górski region Serra do Alvão.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Drzwi do kuchni w jednym z portugalskich klasztorów, są wysokie na 2 metry i szerokie na 32 centymetry, kto nie mógł dostać się do kuchni to po prostu nie jadł tak długo, aż zaczął się mieścić.
Reklama
Polub nas