Noviodunum

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Okręg: Tulcza
Miejscowość: Isaccea
GPS: N: 45°16'8.59", E: 28°29'35.96"
Noviodunum
Noviodunum - panorama

Isaccea to niewielka miejscowość we wschodniej Rumunii, położona na lewym brzegu Dunaju, około 25 km w kierunku zachodnim od Tulczy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane nad brzegiem rzeki pozostałości rzymskiego obozu Noviodunum. Osada ta stanowiła jeden z ważnych przygranicznych posterunków, którego głównym zadaniem była kontrola terenów znajdujących się na północ od Dunaju. Na przestrzeni wieków Noviodunum było wielokrotnie najeżdżane i niszczone przez Hunów (lud koczowniczy, który w drugiej połowie IV wieku n.e. najechał Europę i wywołując wielką wędrówkę ludów, przyczynił się do upadku Cesarstwa Rzymskiego). Do czasów obecnych z obozu zachowały się jedynie fragmenty murów obronnych oraz fundamenty niektórych budowli.

Noviodunum - Plan

Ciekawostki

  • Prawdopodobnie koło obecnej Isaccei w 514 roku p.n.e. perski król Dariusz polecił wybudować słynny most z okrętów, aby przedostać się na drugą stronę rzeki i ruszyć na Scytów.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1886 roku w Bukareszcie urodził się wybitny rumuński inżynier i konstruktor lotniczy Henri Coandă (1886-1972). Był on jednym z pionierów lotnictwa oraz konstruktorem pierwszego samolotu odrzutowego.
Polub nas