Pałac Biskupi w Astordze (Palacio Episcopal de Astorga)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Prowincja: Kastylia i León
Miejscowość: Astorga
GPS: N: 42°27'28.08", W: 6°3'21.60"
Pałac Biskupi w Astordze - panorama

Astorga to niewielka miejscowość w północno-zachodniej Hiszpanii, położona pomiędzy równiną Leonas Paramo i górami Leon, około 40 km w kierunku zachodnim od Leónu. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w samym sercu miasta okazały neogotycki Pałac Biskupi. Rezydencja wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku według projektu słynnego katalońskiego architekta Antonio Gaudíego (1852-1926). Budowla powstała w miejscu starego pałacu, który został doszczętnie zniszczony przez pożar. W 1956 biskup Julia Castelltort rozpoczął restaurować budynek, z przeznaczeniem go na siedzibę biskupów. Niestety, jego śmierć spowodowała przerwanie prac. Ostatecznie w rezydencji nigdy nie zamieszkał żaden biskup. Z zewnątrz pałac przypomina raczej średniowieczny zamek (fosa, mury obronne, wieże, tarasy). Podstawowym materiałem użytym przy budowie budynku był szary, mieniący się na biało naturalny granit z pobliskiego Bierzo. Fasadę miała wieńczyć rzeźba anioła o wysokości 5 metrów, niestety nie udało się jej zrealizować. Pałac ma cztery kondygnacja, a każda z nich utrzymana jest w odmiennym stylu. Parter zdominowany jest przez przestronny korytarz, z którego rozchodzą się w różnych kierunkach schody. Największy kunszt architektoniczny prezentuje piętro, na którym znajduje się kaplica widoczna z zewnątrz jako ogromna, potrójna apsyda. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na piękne witraże. Obecnie w murach pałacu znajduje się siedziba muzeum poświęconego Drodze św. Jakuba (El Museo de los Caminos). W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się reprezentująca mieszankę wielu stylów architektonicznych okazała katedra Najświętszej Marii Panny.

Ciekawostki

  • Obok La Casa Botines oraz El Capricho, Pałac Biskupi w Astordze jest jednym z trzech budynków zaprojektowanych przez Gaudiego wybudowanych poza Katalonią;
  • Astorga położona jest na trasie słynnego szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas