Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Świętokrzyskie
Miejscowość: Kielce
GPS: N: 50°52'9.00", E: 20°37'39.00"
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach - panorama
Kielce to miasto w województwie świętokrzyskim, położone nad rzeką Silnicą. Jednym z ciekawszych zabytków architektonicznych jest tu majestatyczny barokowy Pałac Biskupów Krakowskich. Budowla ta wzniesiona została w latach 1637-1644 na polecenie ówczesnego biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Od początku swojego istnienia pałac stanowił siedzibę biskupstwa. Rezydencja usytuowana została na tzw. Wzgórzu Zamkowym (nazywanym także często Wzgórzem Katedralnym) i otoczono ją kamiennym murem obwodowym. W XVIII wieku zamek zyskał południowe i północe skrzydło, dzięki czemu nabrał cech charakterystycznych dla typowej rezydencji reprezentującej francuski barok. Na początku XX wieku w Pałacu Kieleckim rezydował wraz ze swoim sztabem naczelny wódz Armii Polskiej i późniejszy Marszałek Polski - Józef Piłsudski. Obecnie w Pałacu ma swoją siedzibę Muzeum Narodowe, zaś na jego tyłach znajduje się odrestaurowany Ogród Włoski, który obecnie bardzo często służy młodym parom za plener zdjęciowy.

Miasto
Odwiedzając Kielce warto także także przespacerować się po rynku i jego okolicach gdzie napotkać można wiele interesujących zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. barokowa Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, XVII wieczny kościół Świętej Trójcy, budynek ratusza miejskiego, XVIII wieczny kościół św. Wojciecha oraz usytuowany w sąsiedztwie Pałacu Biskupów Krakowskich neogotycki pałacyk Tomasza Zielińskiego.
Zdjęcia [17]
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Zamki i pałace carston· 859
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Zamki i pałace carston· 748
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Zamki i pałace carston· 734
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Zamki i pałace carston· 730
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Zamki i pałace malby· 1000
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Zamki i pałace malby· 1101
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas