Monastyr Strehaia (Mănăstirea Strehaia)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Okręg: Mehedinţi
Miejscowość: Strehaia
GPS: N: 44°37'14.43", E: 23°11'32.13"
Monastyr Strehaia - panorama
Strehaia to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej Rumunii, położona nad rzeką Huşniţą przy głównej trasie łączącej miasto Drobeta-Turnu Severin z Krajową. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany w samym sercu miasteczka prawosławny Monastyr Strehaia. Świątynia ta wzniesiona została w połowie XVII wieku na polecenie ówczesnego hospodara wołoskiego Mateusza Basaraba (1588-1654) o czym przypomina tablica znajdująca się nad wejściem. Jeszcze w tym samym wieku monastyr został rozbudowany przez słynnego hospodara Konstantyna Brâncoveanu (1654-1714).
Serce całego kompleksu stanowi wzniesiona z cegły na planie krzyża trzyczęściowa cerkiew pod wezwaniem św. Trójcy. W jej sąsiedztwie znajdują się pozostałości dawnego pałacu w którym na świat przyszedł przyszły książę Siedmiogrodu - Michał Waleczny (1557-1601). Obecnie uznawany jest on za jedną z najznaczniejszych postaci w historii Rumunii, symbol oporu przeciwko Turkom oraz jedności kraju.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najciekawszych dzieł rumuńskiej sztuki ludowej są charakterystyczne ikony na szkle. Umiejętność ich malowania przywędrowała do Siedmiogrodu z Austrii lub Czech w połowie XVII wieku. Proces powstawania takiej ikony był na tyle trudny i skomplikowany, że często przy jednym obrazie pracowało nawet kilka osób. Wiele z nich przez wieki stanowiło przedmiot kultu.
Reklama
Polub nas