Zamek Rákóczego w Sárospatak (Sárospataki vár)

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Komitat: Borsod-Abaúj-Zemplén
Miejscowość: Sárospatak
GPS: N: 48°18'55.71", E: 21°34'8.00"
Zamek Rákóczego w Sárospatak
Zamek Rákóczego w Sárospatak - panorama

Sárospatak to miasto w północnej części Węgier, położone nad rzeką Bodrog (prawy dopływ Cisy) u podnóża gór Zemplén. Najcenniejszym zabytkiem jet tu usytuowany na malowniczej skarpie majestatyczny renesansowy zamek Rakoczych. Jego początki sięgają pierwszej połowy XV wieku, kiedy to miasto stało się własnością członków potężnego rodu Perényich, do których należała większość ówczesnych okolicznych twierdz. Wkrótce potem marszałek koronny Péter Perényi polecił otoczyć miasto murami obronnymi wewnątrz których wzniesiono niewielką wieżę obroną. Całość otoczona została fosą oraz rozległym malowniczym parkiem. W kolejnych wiekach warownia kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli, aż w końcu w XVII wieku trafiła w ręce Rakoczych. To właśnie za ich panowania miała miejsce pierwsza większa przebudowa zamku. W czasie powstania Rakoczyego w murach twierdzy bardzo często organizowane były spotkania na których spiskowano przeciwko Habsburgom. Powodowało to, że rezydencja była przedmiotem częstych ataków wojsk austriackich. Po upadku powstania warownia dostała się w ręce austriackiej arystokracji. Ostatnia większa przebudowa rezydencji miała miejsce w XIX wieku. Stało się to za sprawą ówczesnych właścicieli zamku - rodziny Widisch Grätzów. Obecnie Zamek Rakoczych w Sárospatak stanowi jeden z najpiękniejszych renesansowych zespołów architektonicznych w całym kraju. Najstarszy element budowli stanowi pochodząca z XV wieku wysoka Wieża, która niegdyś pełniła rolę zarówno mieszkalną jak i obronną. Od zachodniej strony do wieży przylega ufundowany w XVII wieku przez Rakoczego czworokątny pałac. Między wieżą a wschodnim skrzydłem znajduje się wspaniała renesansowa loggia zwana także Galerią Zuzanny Lorántffy (na cześć małżonki Jerzego Rakoczego). W murach zamku funkcjonuje Muzeum Rakoczych w którym obejrzeć można liczne pamiątki i przedmioty należące niegdyś do tej wspaniałej rodziny. W kazamatach zaś urządzony został gabinet figur woskowych, przestawiający historyczne postaci z czasów Rakoczyego.

Miasto Sárospatak

Odwiedzając Sárospatak warto zobaczyć także m.in. będący jedną z największych gotyckich świątyń na Węgrzech kościół parafialny św. Elżbiety, cerkiew greckokatolicką, zabytkowe piwnice Rakoczych oraz założone w 1531 roku słynne Kolegium Kalwińskie, w którym obejrzeć można wystawę poświęconą historii szkoły, zbiór kalwiński sztuki sakralnej oraz zabytkową bibliotekę w której w latach 1708-1939 w przechowywana była Biblia królowej Zofii - pierwsza próba przekładu Biblii na język polski.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie węgierskim kompozytorem jest Franciszek Liszt (1811-1866). Ten niezrównany mistrz fortepianu, twórca słynnych Rapsodii węgierskich i założyciel Akademii Muzycznej w Budapeszcie znany jest także z licznych utworów związanych tematycznie z Polską. Skomponował on m in. Oratorium o św. Stanisławie i Mazepę. Swego czasu tourne Liszta po polskich miastach w 1843 roku stało się prawdziwym manifestem przyjaźni polsko-węgierskiej.
Polub nas