Myra

Turcja
Kraj: Turcja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Prowincja: Antalya
Miejscowość: Demre
GPS: N: 36°15'32.62", E: 29°59'6.63"
Myra - panorama
Demre (zwane także często Kale) to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej Turcji, położona nad brzegiem Morza Śródziemnego. Tym co przyciąga tu wielu turystów są znajdujące się na obrzeżach miasteczka (około 1.5 km w kierunku północnym) pozostałości starożytnego miasta Myra. Ośrodek ten założony został prawdopodobnie już w V wieku p.n.e. i przez wieki stanowił jedno z najważniejszy miast Licji (starożytna kraina w południowo-zachodniej Azji Mniejszej). W 88 roku p.n.e. w Myrze przebywał wygnaniu ówczesny władca Egiptu Ptolemeusz X Aleksander I, organizując armię mającą mu pomóc w odzyskaniu tronu w Aleksandrii. W czasach rzymskich miasto podniesione zostało do rangi stolicy prowincji. Około 60 roku n.e. w czasie swojej podróży do Rzymu w Myrze zatrzymał się św. Paweł Apostoł, który założył tu pierwszą gminę chrześcijańską. W 131 n.e. miasto odwiedził sam cesarz rzymski Hadrian (76-138), a w latach 300-350 biskupem Myry był znany nam dziś powszechnie Święty Mikołaj. Kres świetności Myry nastąpił w późnym okresie bizantyjskim, kiedy to stało się celem licznych arabskich a później osmańśkich ataków. Ostatecznie w XI wieku miasto zostało doszczętnie zniszczone i zapomniane na wieki.

Zwiedzanie
Ruiny Myry odkryte zostały dopiero w 1840 roku. W czasie prac archeologicznych udało się odkopać pochodzące z przełomu V i IV wieku p.n.e. liczne grobowce skalne. Część z nich wykuto na kształt domostw, inne zaś przypominają swoim wyglądem świątynie. Ponadto na terenie ruin znajduje się także okazały rzymski amfiteatr (największy w całej Licji) oraz pozostałości akropolu z murem obronnym i tronem skalnym. Odwiedzając Demre warto także zajrzeć do wspaniałej bizantyjskiej bazyliki św. Mikołaja. Świątynia ta wzniesiona została w w IX wieku na polecenie cesarza Konstantyna IX (1000-1055). Przypuszcza się, że to właśnie w tym kościele w sarkofagu złożone zostały po śmierci relikwie św. Mikołaja.
Czy wiesz że?
Słowo "Turek" po raz pierwszy użyte zostało przez Chińczyków około 300 roku p.n.e. Jednak większość azjatyckich plemion (w tym także i Turcy seldżuccy oraz osmańscy) przybyła na tereny obecnej Turcji dopiero niespełna tysiąc lat temu. Ponadto Turcy osmańscy nigdy nie uważali się za Turków. W XVI wieku byli tak wymieszani rasowo, ze ich tożsamość azjatycka mogła już nie mieć dla nich aż tak dużego znaczenia.
Reklama
Polub nas