Szentendre

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Pest
Populacja: 24 010
Powierzchnia: 48 km²
GPS: N: 47°40'24.50", E: 19°4'21.14"
Szentendre
Szentendre - panorama
Szentendre (Święty Andrzej) to małe, ale niezwykle malownicze miasteczko w północnych Węgrzech, położone nad Dunajem około 20 km w kierunku północnym od centrum Budapesztu. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu rzymski obóz warowny zwany Ulcisia Castra (Wilczy zamek). Osada ta istniała do końca IV wieku n.e., a jej ostatnie pozostałości zostały rozebrane dopiero w XVIII wieku. W okresie średniowieczna Szentendre było kwitnącym miasteczkiem rzemieślników, którego kres położyła okupacja turecka. Po wycofaniu się Turków pod koniec XVII wieku, miasto zostało zasiedlone przez wycofujących się po przegranej bitwie na Kosowym Polu w 1389 i późniejszym upadku Belgradu osadników serbskich. Przebywali oni tu przez blisko dwa stulecia, kiedy to w skutek prześladowań habsburskich oraz licznych plag większość z nich zdecydowała się opuścić miasto. Część z Serbów pozostało tu do dziś o czym przypomina wciąż działająca prawosławna katedra (Belgrádi templom), wokół której 18 sierpnia organizowany jest serbski odpust z tańcem kolo. Obecnie Szentendre to miasteczko zdominowane głównie przez artystów. Działa tu kilkanaście muzeów, tyleż samo galerii oraz przeszło setka pracowni plastycznych. Najciekawsze z nich to m.in. Ámos Imre - Anna Margit Emlékmúzeum, Czóbel Múzeum, Muzeum Ferenczyego, Dom artystów ludowych (Népművészetek Háza), jedyne na świecie Muzeum Marcepanu oraz Galeria miejska (Szentendrei Képtár). Odwiedzając miasto warto także zobaczyć wzniesioną w miejscu dawnej drewnianej świątyni barokową ortodoksyjną Cerkiew Zwiastowania, XII wieczny katolicki kościół parafialny, niewielką synagogę oraz upamiętniający dawną kapliczkę w której Serbowie złożyli ciało swojego wodza Lazara - żelazny krzyż. W pobliżu Szentendre znajduje się także jeden z największych węgierskich skansenów - Szabadtéri néprajzi múzeum. Na jego terenie zgromadzono przeszło 270 budowli ludowych reprezentujących 10 regionów etnograficznych z tzw. Wielkich Węgier. Główna atrakcją są tu rozmaite pokazy rzemiosł w czasie których w oryginalnych piecach i przy użyciu narzędzi z epoki przygotowywane są regionalne specjały (ciasta, bułki i chleby). Ponadto kilka razy w roku organizowany jest na terenie skansenu XIX wieczny jarmark.

Ciekawostki
- Nazwa miejscowości pochodzi od kościoła św. Andrzeja (Szentendre), który wzniesiony został jako pierwszy w najwyższym punkcie osady.
Zdjęcia [5]
Szentendre
Miasta Fantasta· 1278
Szentendre
Miasta Fantasta· 1222
Szentendre
Miasta Fantasta· 1170
Szentendre
Miasta Fantasta· 1267
Szentendre
Miasta Fantasta· 1211
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie węgierskim kompozytorem jest Franciszek Liszt (1811-1866). Ten niezrównany mistrz fortepianu, twórca słynnych Rapsodii węgierskich i założyciel Akademii Muzycznej w Budapeszcie znany jest także z licznych utworów związanych tematycznie z Polską. Skomponował on m in. Oratorium o św. Stanisławie i Mazepę. Swego czasu tourne Liszta po polskich miastach w 1843 roku stało się prawdziwym manifestem przyjaźni polsko-węgierskiej.
Reklama
Polub nas