Szentendre

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Pest
Populacja: 24 010
Powierzchnia: 48 km²
GPS: N: 47°40'24.50", E: 19°4'21.14"
Szentendre
Szentendre - panorama

Szentendre (Święty Andrzej) to małe, ale niezwykle malownicze miasteczko w północnych Węgrzech, położone nad Dunajem około 20 km w kierunku północnym od centrum Budapesztu. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu rzymski obóz warowny zwany Ulcisia Castra (Wilczy zamek). Osada ta istniała do końca IV wieku n.e., a jej ostatnie pozostałości zostały rozebrane dopiero w XVIII wieku. W okresie średniowieczna Szentendre było kwitnącym miasteczkiem rzemieślników, którego kres położyła okupacja turecka. Po wycofaniu się Turków pod koniec XVII wieku, miasto zostało zasiedlone przez wycofujących się po przegranej bitwie na Kosowym Polu w 1389 i późniejszym upadku Belgradu osadników serbskich. Przebywali oni tu przez blisko dwa stulecia, kiedy to w skutek prześladowań habsburskich oraz licznych plag większość z nich zdecydowała się opuścić miasto. Część z Serbów pozostało tu do dziś o czym przypomina wciąż działająca prawosławna katedra (Belgrádi templom), wokół której 18 sierpnia organizowany jest serbski odpust z tańcem kolo. Obecnie Szentendre to miasteczko zdominowane głównie przez artystów. Działa tu kilkanaście muzeów, tyleż samo galerii oraz przeszło setka pracowni plastycznych. Najciekawsze z nich to m.in. Ámos Imre - Anna Margit Emlékmúzeum, Czóbel Múzeum, Muzeum Ferenczyego, Dom artystów ludowych (Népművészetek Háza), jedyne na świecie Muzeum Marcepanu oraz Galeria miejska (Szentendrei Képtár). Odwiedzając miasto warto także zobaczyć wzniesioną w miejscu dawnej drewnianej świątyni barokową ortodoksyjną Cerkiew Zwiastowania, XII wieczny katolicki kościół parafialny, niewielką synagogę oraz upamiętniający dawną kapliczkę w której Serbowie złożyli ciało swojego wodza Lazara - żelazny krzyż. W pobliżu Szentendre znajduje się także jeden z największych węgierskich skansenów - Szabadtéri néprajzi múzeum. Na jego terenie zgromadzono przeszło 270 budowli ludowych reprezentujących 10 regionów etnograficznych z tzw. Wielkich Węgier. Główna atrakcją są tu rozmaite pokazy rzemiosł w czasie których w oryginalnych piecach i przy użyciu narzędzi z epoki przygotowywane są regionalne specjały (ciasta, bułki i chleby). Ponadto kilka razy w roku organizowany jest na terenie skansenu XIX wieczny jarmark.

Ciekawostki

  • Nazwa miejscowości pochodzi od kościoła św. Andrzeja (Szentendre), który wzniesiony został jako pierwszy w najwyższym punkcie osady.

Zdjęcia [5]
Szentendre
Miasta Fantasta· 1948
Szentendre
Miasta Fantasta· 1985
Szentendre
Miasta Fantasta· 1796
Szentendre
Miasta Fantasta· 1908
Szentendre
Miasta Fantasta· 1825
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Węgier pochodzi słynna zabawka zwana Kostką Rubika. Wynaleziona została w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każda ze ścianek miała ten sam kolor. Pierwsze ułożenie kostki zajęło wynalazcy około miesiąca czasu. Dziś już wiadomo, że magiczną liczbą kostki jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać wykonując maksymalnie 20 ruchów.
Polub nas