Kopalnia Soli w Praid (Salina Praid)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Sztolnie i Kopalnie
Okręg: Harghita
Miejscowość: Praid
Strona Internetowa: salinapraid.ro
GPS: N: 46°33'1.59", E: 25°7'0.05"
Kopalnia Soli w Praid
Kopalnia Soli w Praid - panorama

Praid to niewielka miejscowość w środkowej Rumunii, położona we wschodniej części Transylwanii nad rzeką Târnava Mică. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowana w zachodniej części miasteczka rozległa kopalnia soli. Początki pozyskiwania soli z miejscowych złóż sięgają czasów rzymskich. Wtedy to jak i w kolejnych wiekach do pozyskiwania tego cennego surowca wykorzystywano metodę odkrywkową. Pierwszy szyb górniczy zaś, powstał tu dopiero w drugiej połowie XVII wieku. Po tym jak okazało się, że znajdują się tu największe pokłady soli w kraju wybudowano kolejne szyby i rozpoczęto wydobycie surowca na większą skalę. Obecnie eksploatacja soli sięga przeszło 320 metrów pod powierzchnię ziemi. W drugiej połowie XX wieku część szybów (na głębokości ok. 120 metrów) udostępniona została dla turystów i kuracjuszy. Znaczną część odwiedzających stanowią osoby z dolegliwościami układu oddechowego. Podziemia są o tyle nietypowe, że wjeżdża się do nich specjalnymi autobusami łagodnie opadającym tunelem. Kolejne kilkaset metrów w dół pokonuje się schodami. Na dole czekają na nas ogromne oświetlone komory, które swymi rozmiarami przypominają rozległe hale. Na gości czekają tu liczne restauracje, kawiarnie. kramu z ceramiką z pobliskiego Corund czy place zabaw. Na uwagę zasługuje także niewielka kaplica wielu wyznań oraz interesujące muzeum przybliżające historię górnictwa solnego w okolicach Praid.

Pierścień św. Kingi

Z kopalnią w Praid związana jest legenda opowiadające historię węgierskiej klaryski i przyszłej żony polskiego władcy Bolesława V Wstydliwego - Świętej Kingi. Kiedy polski książę poprosił ją o rękę, ta zwróciła się do swojego ojca (króla Węgier Beli IV), aby w wianie nie dawano jej złota czy kosztowności tylko sól, którą zapragnęła ofiarować swojej przyszłej ojczyźnie. Król podarował jej więc najbogatszą i największą kopalnię Siedmiogrodu, która znajdowała się właśnie w Prajd. Kinga, biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. Po dotarciu do Polski rozkazała im rozpoczęcie poszukiwań soli, którą znaleźli wraz z pierścieniem w pierwszym bałwanie (bryle) soli, który wykopano w okolicach Bochni.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najciekawszych dzieł rumuńskiej sztuki ludowej są charakterystyczne ikony na szkle. Umiejętność ich malowania przywędrowała do Siedmiogrodu z Austrii lub Czech w połowie XVII wieku. Proces powstawania takiej ikony był na tyle trudny i skomplikowany, że często przy jednym obrazie pracowało nawet kilka osób. Wiele z nich przez wieki stanowiło przedmiot kultu.
Polub nas