Zamek Bamburgh (Bamburgh Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Anglia
Miejscowość: Bamburgh
Strona Internetowa: www.bamburghcastle.com
GPS: N: 55°36'29.89", W: 1°42'30.17"
Zamek Bamburgh - panorama
Bamburgh to niewielka miejscowość w północno-wschodniej Anglii (hrabstwo Northumberland), położona na wybrzeżu Morza Północnego. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany nad brzegiem morza majestatyczny średniowieczny zamek. Jego początki sięgają połowy VI wieku, kiedy to znajdował się tu wzniesiony przez Anglosasów niewielki gród warowny. Stanowił on wówczas siedzibą Idy, pierwszego znanego władcy Królestwa Bernicji (anglosaskiego państwa znajdującego się na obecnym pograniczu Anglii i Szkocji). Pod koniec X wieku fort został zniszczony przez Wikingów. Niespełna dwa stulecia później okoliczne tereny dostały się we władanie Normanów, którzy rozpoczęli budowę nowego zamku. Jego głównym zadaniem miała być ochrona tej części wybrzeża przez atakami Wikingów. Rozbudowa warowni ciągnęła się przez blisko cztery kolejne stulecia. Powstała wówczas potężna twierdza, wznosząca się na blisko 45 metrów ponad poziom morza. Na przestrzeni zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Kilkukrotnie był też niszczony (m.in. przez wojska Richarda Neville'a w czasie Wojna Dwóch Róż) i odbudowywany. Obecnie warownia znajduje się w prywatnych rękach, ale mimo to jej wnętrza udostępnione są dla zwiedzających. W murach twierdzy znajduje się także muzeum. W sąsiedztwie zamku znajduje się niezwykle malownicza piaszczysta plaża, która w 2005 roku została odznaczona Błękitną Flagą (prestiżowe wyróżnienie dla kąpielisk oraz marin, które spełniają wysokie normy czystości wody i bezpieczeństwa).

Ciekawostki
- Nazwa miasta oraz zamku - Bamburgh (staroang. Bebbanburgh) - nadana została przez Etelfryda z Nortumbrii, który nazwał ówczesną twierdzę na cześć swej ukochanej żony Bebby.
Ceny biletów
- normalny: 10.50 £
- dzieci w wieku od 5 do 15 lat: 5.00 £
- seniorzy: 10.00 £
- rodzinny: 25.00 £
- dzieci poniżej 5 lat wstęp wolny
Godziny otwarcia
- codziennie w godz.: 10:00-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Reklama
Polub nas