Jersey

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Część: Terytorium zamorskie
Strona Internetowa: jersey.com
GPS: N: 49°10'54.49", W: 2°6'24.71"
Jersey
Jersey - panorama
Jersey (Baliwat Jersey) to niewielka wyspa w kanale La Manche, położona u wybrzeży Francji, która stanowi dependencję Korony brytyjskiej (czyli pewną formę zależności od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej). Należy ona także do większego archipelagu Wysp Normandzkich, w którego skład wchodzi także kilkadziesiąt mniejszych niezamieszkałych wysepek. Oficjalną władzę na Jersey sprawuje gubernator, który to działa w imieniu królowej brytyjskiej. Przez nią jest także powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę zaś sprawuje rząd wybierany w wyborach. Na Jersey panuje na tyle łagodny klimat, że rośnie tu nawet lawenda. Ponadto na wybrzeżu znajduje się wiele niezwykle malowniczych, szerokich i piaszczystych plaż. Stolicą i zarazem największym miastem i portem wyspy jest położone na jej południowym wybrzeżu Saint Helier. Zamieszkuje je niespełna 30 tysięcy mieszkańców, co stanowi jedną trzecią całej populacji wyspy. W miasteczku znajduje się kilka ciekawych i zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to górujący nad okolicą XIX wieczny Fort Regent oraz znajdujący się w pobliżu wybrzeża majestatyczny XVI wieczny zamek Elizabeth (Elizabeth Castle). Do warowni dostać się można jedynie w czasie odpływu. Zwiedzając wyspę warto także wybrać się do strzegącego niegdyś Jersey przez inwazją francuzów zamku Gorey, zajrzeć na skalisty cypel w sąsiedztwie latarni morskiej Corbiere oraz obejrzeć liczne fortyfikacje jakie pozostały tu z czasów II wojny światowej.

Ciekawostki
- Jersey nie należy do Unii Europejskiej, a waluta jest tu funt Jersey, który posiada stały kurs z 1 do 1 w funtem brytyjskim.
- Wyspa bardzo chętnie jest odwiedzana przez brytyjskich emerytów.
- W związku z tym, że na Jersey są niskie podatki to wyspa stanowi raj podatkowy do którego przenoszą swoją działalność liczne firmy.
- Na każdym z serów produkowanym na wyspie widnieją imiona krów od których pochodziło mleko.
- Wyspa słynie z owoców morza, a ich obfitość zawdzięcza największym pływom na naszej planecie.
- Polska społeczność na Jersey liczy około 5000 osób, a w sezonie wakacyjnym liczba ta wzrasta nawet dwukrotnie.
Czy wiesz że?
W 1252 roku król Anglii Henryk III dostał w prezencie niedźwiedzia polarnego od króla Norwegii, Haakona. Niedźwiedź żył w Tower of London i był trzymany na długiej smyczy, umożliwiającej pływanie w Tamizie i łowienie tam ryb.
Reklama
Polub nas