Oceanarium Kattegatcentret

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Region: Jutlandia Środkowa
Miejscowość: Grenaa
Strona Internetowa: www.kattegatcentret.dk
GPS: N: 56°24'22.15", E: 10°55'36.35"
Oceanarium Kattegatcentret
Oceanarium Kattegatcentret - panorama
Grenaa to miasto portowe w Danii, położone na półwyspie Djursland nad malowniczą cieśniną Kattegat (Morze Bałtyckie). Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowane nad brzegiem morza oceanarium Centrum Kattegat (Kattegatcentret). Placówka ta otwarta została w 1993 roku i poświęcona jest głownie środowisku naturalnemu (faunie i florze) cieśniny. Goście obejrzeć mogą tu m in. liczne akwaria prezentujące zwierzęta morskie. Najciekawszą część wystawy obejmuje duży basen z żywymi rekinami. Te fascynujące zwierzęta oglądać można ze specjalnego tunelu o przeźroczystych ścianach i suficie, który ciągnie się wzdłuż dna zbiornika.

Ciekawostka
Nazwa cieśniny - Kattegat wywodzi się z języka holenderskiego i oznacza "kocią dziurę". Określenie to powstało jeszcze w czasach średniowiecznych, kiedy to ówcześni nawigatorzy porównywali ją do niezwykle wąskiego przejścia dostępnego tylko dla kotów.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obok piwa, narodowym trunkiem Duńczyków jest Akvavit ("woda życia"). Jest to produkowana gównie w Aalborgu mocna wódka (ok. 40% alk.) o wielu smakach (m in. jałowcowym czy anyżkowym). Trunek ten stanowi także podstawę do sporządzania rozmaitych nalewek i drinków.
Reklama
Polub nas