Horsens - panorama

Horsens to miasto w Danii, położone we wschodniej Jutlandii nad brzegiem zatoki o takiej samej nazwie (Horsens Fjord) w połowie drogi pomiędzy Vejle a Aarhus. Jego początki sięgają X stulecia, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada, która w kolejnych wiekach rozrosła się w jeden z ważniejszych ośrodków handlowych w regionie z dużym portem. O zamożności Horsens świadczy, że w czasach swojej największej świetności biło tu własne monety. Kres świetności miasta przyniosły wojny szwedzkie, w trakcie których zniszczeniu uległo większość zabudowy. Do czasów obecnych zachowało się w mieście urokliwe stare miasto oraz kilka ciekawych zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m in. XIII wieczny kościół klasztorny (Klosterkirken), okazały kościół parafialny Vor Frelsers Kirke oraz pomnik słynnego duńskiego podróżnika Viusa Beringa. W Horsens znajduje się także słynna promenada Søndergade uchodząca za najszerszą zabytkową ulicę Danii. Odwiedzając miasto warto wybrać się do Duńskiego Muzeum Przemysłu (jedyna tego typu placówka w kraju) w którym zapoznać się można z historią Industrializacji Danii.

Festiwal Średniowieczny

Każdego lata (począwszy od 1992 roku) w ostatni weekend sierpnia w Horsens organizowany jest cieszący się dużą popularnością Festiwal Średniowieczny (Europæisk Middelalderfestival). Jest to największa tego tupu impreza w północnej Europie, na którą zjeżdżają się tłumnie zarówno wszelkiej maści bractwa rycerskie jak i zespoły grające średniowieczną muzykę.

Ciekawostki

  • W 1680 roku w Horsens urodził się słynny duński podróżnik, żeglarz i polarnik Vitus Bering. Po podróży do Indii w 1703 roku wstąpił do Rosyjskiej Marynarki w której służył praktycznie do końca swojego życia. To właśnie on odkrył m in. cieśninę między Azją a Ameryka Północną. W czasie służby rosyjskiej pośród żeglarzy znany był jako Iwan Iwanowicz.

mail