Tężnie w Inowrocławiu

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Uzdrowiska
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Miejscowość: Inowrocław
Strona Internetowa: www.solanki.pl
GPS: N: 52°47'37.36", E: 18°14'6.57"
Tężnie w Inowrocławiu
Tężnie w Inowrocławiu - panorama
Inowrocław to miasto i zarazem popularne uzdrowisko w północnej Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), położone nad rzeką Noteć (prawy dopływ Warty). Miasto uznawane jest za stolicę Kujaw Zachodnich. W Inowrocławiu funkcjonują liczne sanatoria, domy uzdrowiskowe oraz tężnia solankowa. Na terenie miasta znajdują się bogate złoża soli kamiennej, które wydobywane są tutaj od czasów starożytnych, stąd określenie "miasto na soli". Pierwszą informację odnośnie walorów zdrowotnych wody czerpanej z inowrocławskich studni miejskiej zawiera dokument z 1450 roku, wystawiony przez kancelarię króla Kazimierza Jagiellończyka.
Solanki inowrocławskie założone zostały w 1875 roku z inicjatywy doktora praw i ziemianina Zygmunta Wilkońskiego. Obecnie w zachodniej części miasta w pobliżu centrum znajduje się rozległy kompleks uzdrowiskowy w skład którego wchodzą m.in. 85 hektarowy Park Solankowy, Zakład Przyrodoleczniczy, Tężnie Solankowe, pijalnia wód z palmiarnią, basen (Inowrocławska terma) oraz liczne sanatoria oraz szpitale uzdrowiskowe. Ponadto znajdują się tu także niezwykle malownicze ogrody zapachowe, teatr letni oraz muszla koncertowa. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób schorzeń ruchu, reumatologii oraz chorób układu krążenia.

Ciekawostki
- W 2016 roku Inowrocław uznany został się najlepszy pod względem czystości ''powietrza'' spośród wszystkich 153 ''polskich'' miast ujętych w badaniu WHO (World Health Organization/ Światowa Organizacja Zdrowia);
- W Inowrocławiu rozlewa się także wysoko zmineralizowaną wodę Inowrocławianka, która jest podobno najbardziej słoną sprzedawaną wodą pitną w Polsce.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas