Tężnie w Inowrocławiu - panorama

Inowrocław to miasto i zarazem popularne uzdrowisko w północnej Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), położone nad rzeką Noteć (prawy dopływ Warty). Miasto uznawane jest za stolicę Kujaw Zachodnich. W Inowrocławiu funkcjonują liczne sanatoria, domy uzdrowiskowe oraz tężnia solankowa. Na terenie miasta znajdują się bogate złoża soli kamiennej, które wydobywane są tutaj od czasów starożytnych, stąd określenie "miasto na soli". Pierwszą informację odnośnie walorów zdrowotnych wody czerpanej z inowrocławskich studni miejskiej zawiera dokument z 1450 roku, wystawiony przez kancelarię króla Kazimierza Jagiellończyka. Solanki inowrocławskie założone zostały w 1875 roku z inicjatywy doktora praw i ziemianina Zygmunta Wilkońskiego. Obecnie w zachodniej części miasta w pobliżu centrum znajduje się rozległy kompleks uzdrowiskowy w skład którego wchodzą m.in. 85 hektarowy Park Solankowy, Zakład Przyrodoleczniczy, Tężnie Solankowe, pijalnia wód z palmiarnią, basen (Inowrocławska terma) oraz liczne sanatoria oraz szpitale uzdrowiskowe. Ponadto znajdują się tu także niezwykle malownicze ogrody zapachowe, teatr letni oraz muszla koncertowa. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób schorzeń ruchu, reumatologii oraz chorób układu krążenia.

Ciekawostki

  • W 2016 roku Inowrocław uznany został się najlepszy pod względem czystości ''powietrza'' spośród wszystkich 153 ''polskich'' miast ujętych w badaniu WHO (World Health Organization/ Światowa Organizacja Zdrowia);
  • W Inowrocławiu rozlewa się także wysoko zmineralizowaną wodę Inowrocławianka, która jest podobno najbardziej słoną sprzedawaną wodą pitną w Polsce.

mail