Ostrów Lednicki to malownicza wyspa w środkowo-zachodniej Polsce (województwo Wielkopolskie), położona przy wschodnim brzegu jeziora Lednickiego w okolicach miasta Dziekanowice. Stanowi ona jedno z najważniejszych miejsc związanych z początkami istnienia państwa polskiego. To właśnie tutaj w 966 roku prawdopodobnie (nie zostało to ostatecznie potwierdzone) odbył się chrzest Mieszka I, który zapoczątkował długotrwały proces chrystianizacji ziem polskich. Za panowania Mieszka I, a później Bolesława Chrobrego wyspa stanowiła jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Wtedy to znajdowała się tu główna rezydencja książęca pierwszych Piastów w której rezydowała żona Mieszka I - Dąbrówka, a na początku XI wieku książę Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III, zmierzającego z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha. Kres świetności Ostrowa Lednickiego przyniósł najazd Brzetysława I Czeskiego w 1038 roku, kiedy doszczętnie zniszczony został gród, a także spalone zostały prowadzące na wyspę mosty. Mimo odbudowy i wybudowania nowych fortyfikacji wyspa nigdy już nie odzyskała swojej dawnej rangi. Ostatecznie na przełomie XIII i XIV wieku miejsce to zostało definitywnie opuszczone.W kolejnych wiekach wokół Ostrowa Lednickiego narosło wiele rozmaitych legend i podań. W XIX wieku zainspirowały one Józefa Ignacego Kraszewskiego do umieszczenia opisu wyspy w "Starej Baśni".
Zwiedzanie
W 1969 roku Ostrów Lednicki objęty został Rezerwatem Archeologicznym w którym utworzone zostało Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W czasie prac archeologicznych odkryto tu wiele cennych artefaktów oraz przedmiotów liturgicznych, które obejrzeć można w muzeum znajdującym się w pobliskim budynku folwarcznym w Dziekanowicach. W skład całego kompleksu archeologicznego wchodzą m in. zadaszone ruiny palatium (pałac) z kaplicą-baptysterium (jest to najstarszy w Polsce zespół przedromańskiej architektury pałacowo-sakralnej), fundamenty kościoła grodowego, rekonstrukcja przyczółka mostu wschodniego, wały obronne oraz platforma widokowa na wale. Na wyspę dostać się można jedynie promem (kursuje on co pół godziny, a w szczycie sezonu nawet co 10 minut). Obiekty te świadczą o istnieniu już w X wieku dobrze ukształtowanej państwowości polskiej, której kolebką była Wielkopolska.
Ciekawostki
- W pobliżu jeziora Lednickiego przechodzi Wielkopolska Droga św. Jakuba stanowiąca odcinek słynnego szlaku pielgrzymkowego wiodącego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.