Wielka Sowa

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Województwo: Dolnośląskie
GPS: N: 50°40'48.57", E: 16°29'7.79"
Wielka Sowa
Wielka Sowa - panorama

Wielka Sowa (1015 metrów n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sowich stanowiących jedno z kilku malowniczych pasm górskich Dolnego Śląska. Na jej wierzchołku znajduje się wybudowana w 1906 roku 25 metrowa kamienna wieża widokowa, która zastąpiła dawną XIX wieczną drewnianą konstrukcję. Z tarasu widokowego rozpościera się przepiękna panorama okolicy. Przy dobrej przejrzystości powietrza dostrzec można stąd także Świdnicę czy panoramę odległych Karkonoszów. Na Wielką Sowę prowadzi kilka oznaczonych szlaków turystycznych oraz jeden rowerowy (m in. czerwony z Przełęczy Jurgowskiej czy żółty z Walimia przez Małą Sowę). Na górę można także wjechać samochodem terenowym. W sezonie zimowym stoki Wielkiej Sowy stanowią znakomite tereny narciarskie. Znajduje się tu wyciąg orczykowy oraz kilka tras zjazdowych. Przez szczyt Wielkiej Sowy prowadzi trasa międzynarodowego wyścigu etapowego na rowerach górskich MTB Challenge.

Wielka Sowa - Plan

Legenda

Z Wielką Sową związanych jest wiele miejscowych legend. Jedna z nich opowiada jakoby niegdyś po sowiogórskich ścieżkach grasował i pojawiał się nieoczekiwanie tajemniczy generał w szklanych butach. Ci co go widzieli mówili, że zawsze był ubrany w kapiący złotem mundur i nigdy się nie odzywał. Jego nastrój można było odgadnąć jedynie po butach. Gdy miał zwykłe skórzane to nic nie groziło podróżnemu. Jeśli jednak połyskiwały złotem należało szybko brać nogi za pas. Podobno po dziś dzień niektórzy słyszą dochodzące z głębi gór odgłosy uderzeń szkła o kamienie.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas