Entrevaux

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
GPS: N: 43°56'58.22", E: 6°48'36.53"
Entrevaux - panorama

Entrevaux to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Francji, położona w dolinie rzeki Var. Założone zostało w XI wieku na malowniczej stromej skale w zakolu rzeki. Miasteczko powstało w miejscu starożytnej należącej do Galów osady zwanej Glanate. W kolejnych wiekach Entrevaux kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. baronowe Beuil czy książęta Sabaudii. Obecnie Entrevaux to jedno z wielu malowniczych miasteczek Lazurowego Wybrzeża, do którego bardzo rzadko docierają turyści. Warto jednak tu przyjechać i przespacerować się uliczkami by poczuć klimat średniowiecznej wioski.

Zwiedzanie

Do Entrevaux dostać się można jedynie przez most spinający brzegi rzeki Var. Jednym z najcenniejszych zabytków Entrevaux jest górująca nad miastem monumentalna cytadela. Pochodzi ona z XVII i usytuowana została na najwyższym punkcie skały. Twierdza wykorzystywana była aż do I wojny światowej. Wtedy to w jej murach znajdowało się więzienie w którym przetrzymywano niemieckich oficerów. Warto wspiąć się na jej szczyt skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz doliny. Innym ciekawym zabytkiem jest niewielka, jednonawowa katedra Notre-Dame-de-l'Assomption. Świątynia wzniesiona została w XVII wieku i stała się siedzibą biskupów z Glandèves, którzy w owym czasie przenieśli tu swoją główną rezydencję.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Francji produkowanych jest około 400 gatunków serów. Wytwarza się je w przeróżnych rozmiarach i kształtach (kwadratowe, walcowe czy stożkowe). O smaku i jakości sera decyduje w głównej mierze region z jakiego pochodzi.
Polub nas