Przylądek Kaliakra (Нос Калиакра)

Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Obwód: Dobricz
GPS: N: 43°22'53.46", E: 28°27'58.32"


Kaliakra ("cudowny przylądek") to niezwykle malowniczy przylądek w Bułgarii, położony nad Morzem Czarnym w odległości około 10 km na wschód od miasta Kawarna. Ten blisko dwukilometrowy cypel tworzą monumentalne, strome (70 metrowe) charakterystyczne czerwone klify obfitujące w wyrzeźbione przez wodę liczne jaskinie, podwodne skały czy skalne nisze. Przylądek Kaliakra to także ważne miejsce historyczne, które z uwagi na swoje strategiczne znaczenie zapisało się wielokrotnie różnymi wydarzeniami na kartach historii. W starożytności znajdowała się tu tracka osada warowna strzegąca miasta Tirzis. Fortecę rozbudowali później Rzymianie, Bizantyjczycy i w końcu Bułgarzy. W 1791 roku w okolicy Kaliakry flota rosyjskiego admirała Fiodora Uszakowa wykorzystując nowoczesną taktykę rozgromiła tureckie okręty, a w 1812 roku bułgarski torpedowiec "Dryzki" uszkodzi turecki krążownik "Hamidie". Do czasów obecnych zachowały się tu pozostałości dawnej twierdzy (z kamienną bramą 40 dziewic), a w jednej ze skalnych grot urządzone zostało niewielkie muzeum archeologiczne. Przylądek stanowi także jeden z ważniejszych bułgarskich rezerwatów przyrody. Spotkać można tu wiele endemicznych gatunków roślin, a okoliczne skały dają schronienie kormoranom i kosom.
Legenda
Jedna z miejscowych legend głosi, że niegdyś z klifów rzucały się w odmęty morskie miejscowe dziewice, aby nie wpaść w ręce tureckich żołnierzy.
Legenda
Jedna z miejscowych legend głosi, że niegdyś z klifów rzucały się w odmęty morskie miejscowe dziewice, aby nie wpaść w ręce tureckich żołnierzy.
Kawarna [11 km]
Pałac Królowej Marii w Bałcziku [22 km]
Albena [26 km]
Kranewo [29 km]
Złote Piaski [31 km]
Skalny Monastyr Aładża [33 km]
Warna [42 km]
Z Bułgarii wywodzi się Cyrylica - pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich. Za najstarszy datowany zabytek cyrylicki uważana jest pochodząca z 943 roku dobrudżańska inskrypcja cara bułgarskiego Piotra I (ok. 912-969). W kolejnych wiekach pismo to rozprzestrzeniło się na na tereny Serbii oraz Rusi Kijowskiej.