Przylądek Kaliakra (Нос Калиакра)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Obwód: Dobricz
GPS: N: 43°22'53.46", E: 28°27'58.32"
Przylądek Kaliakra
Przylądek Kaliakra - panorama

Kaliakra ("cudowny przylądek") to niezwykle malowniczy przylądek w Bułgarii, położony nad Morzem Czarnym w odległości około 10 km na wschód od miasta Kawarna. Ten blisko dwukilometrowy cypel tworzą monumentalne, strome (70 metrowe) charakterystyczne czerwone klify obfitujące w wyrzeźbione przez wodę liczne jaskinie, podwodne skały czy skalne nisze. Przylądek Kaliakra to także ważne miejsce historyczne, które z uwagi na swoje strategiczne znaczenie zapisało się wielokrotnie różnymi wydarzeniami na kartach historii. W starożytności znajdowała się tu tracka osada warowna strzegąca miasta Tirzis. Fortecę rozbudowali później Rzymianie, Bizantyjczycy i w końcu Bułgarzy. W 1791 roku w okolicy Kaliakry flota rosyjskiego admirała Fiodora Uszakowa wykorzystując nowoczesną taktykę rozgromiła tureckie okręty, a w 1812 roku bułgarski torpedowiec "Dryzki" uszkodzi turecki krążownik "Hamidie". Do czasów obecnych zachowały się tu pozostałości dawnej twierdzy (z kamienną bramą 40 dziewic), a w jednej ze skalnych grot urządzone zostało niewielkie muzeum archeologiczne. Przylądek stanowi także jeden z ważniejszych bułgarskich rezerwatów przyrody. Spotkać można tu wiele endemicznych gatunków roślin, a okoliczne skały dają schronienie kormoranom i kosom.

Legenda

Jedna z miejscowych legend głosi, że niegdyś z klifów rzucały się w odmęty morskie miejscowe dziewice, aby nie wpaść w ręce tureckich żołnierzy.

Zdjęcia [6]
Przylądek Kaliakra
Ciekawe miejsca Gienek· 479
Przylądek Kaliakra
Ciekawe miejsca Gienek· 491
Przylądek Kaliakra
Ciekawe miejsca Gienek· 469
Przylądek Kaliakra
Ciekawe miejsca Gienek· 473
Przylądek Kaliakra
Ciekawe miejsca Gienek· 492
Przylądek Kaliakra
Ciekawe miejsca Gienek· 475
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Bułgarzy aby coś potwierdzić kręcą głową od prawej do lewej strony. Dokładnie tak jak my gdy mówimy nie. Zaprzeczają natomiast, kiwając głową z góry na dół. Żeby uniknąć nieporozumień należy poczekać, aż usłyszy się da (tak) lub ne (nie).
Polub nas