Kawarna (Каварна)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Dobricz
Strona Internetowa: www.kavarna.bg
GPS: N: 43°25'60.00", E: 28°19'60.00"
Kawarna
Kawarna - panorama
Kawarna to niewielkie miasteczko portowe w Bułgarii, położone nad Morzem Czarnym. Jego początki sięgają V wieku p.n.e. kiedy to znajdowała się tu tracka osada zwana Bizone. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez osadników greckich (prawdopodobnie Mesembryjczyków) a później Rzymian. Za panowania tych ostatnich wzniesiona została tu twierdza, której pozostałości oraz mury przetrwały do czasów obecnych. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się we władanie Bizancjum, a w XVII wieku zajęli je Bułgarzy.
Obecna nazwa miasta pochodzi od słowa Karvuna - nazwy niezależnego księstwa Dobrudży jakie istniało na tych terenach w XIV wieku. Mimo, że miasteczko położone jest na malowniczym wybrzeżu (w pobliżu słynnego Bałczika) to bardzo często pomijane jest ono przez turystów. Głównymi powodami są zapewne stosunkowo nieciekawa zabudowa oraz brak plaży z prawdziwego zdarzenia. Do tego za najlepsze części plaży należy płacić. Odwiedzając Kawarnę warto wybrać się do mieszczącego się w danym budynku łaźni tureckiej interesującego Muzeum Morskiego. Obejrzeć w nim można m in. wyłowione z morza towary starożytnych kupców greckich czy pochodzący z X wieku drewniany wrak zatopionego niegdyś statku. Inną ciekawą placówką jest Muzeum Historyczne w którym na uwagę zasługuje ekspozycja obrazująca doniosłą rolę wielmoży Balika i jego następców w dziejach Dobrudży,

Ciekawostka
Od niedawna, głównie za sprawą burmistrza Conko Conewowa oraz kilku entuzjastów Kawarna stała się bułgarską letnią stolicą muzyki rockowej. Zapraszane są tu na koncerty światowe gwiazdy muzyki rockowej i metalowej. Jak do tej pory miasteczko odwiedziły takie zespoły jak m in. Helloween, Motorhead, Deep Purple, Nazareth czy Manowar.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Bułgarii wywodzi się słynny rzymski niewolnik i gladiator Spartakus. Urodził się w pobliżu miasteczka Sandanski i z pochodzenia był Trakiem (choć nie zostało to udowodnione). Do historii przeszedł jako główny organizator i przywódca największego w starożytności powstania niewolników, w którym wzięło udział około 100 tysięcy wojowników (niewolników i gladiatorów). Powstanie zostało krwawo stłumione przez rzymskiego wodza Krassusa, a sam Spartakus poległ na polu walki.
Reklama
Polub nas