Zamek w Marvão (Castelo de Marvão)

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Dystrynkt: Portalegre
Miejscowość: Marvão
GPS: N: 39°23'44.45", W: 7°22'44.02"
Zamek w Marvão
Zamek w Marvão - panorama

Marvão to niewielka wioska we wschodniej Portugalii, położona na malowniczym wzgórzu w bezpośrednim sąsiedztwie hiszpańskiej granicy. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany na wysokim skalistym wzgórzu okazały średniowieczny zamek obronny. Jego początki sięgają przełomu VIII i IX wieku kiedy to na Półwyspie Iberyjskim dominowali Maurowie, a w miejscu obecnego miasta znajdowała się jedna z ich osad warownych. Spod panowania arabskiego Marvão zostało wyzwolone w czasie rekonkwisty przez wojska pierwszego króla Portugalii - Alfonsa I Zdobywcy (1109-1185). Wkrótce potem przystąpiono do rozbudowy miejscowych obwarowań, a w czasach króla Dionizego I (1261-1325) wzniesiono tu potężny zamek. Na przestrzeni wieków twierdza ta uznawana była za nie do zdobycia. Jednak czasie walk liberałów z rojalistami w 1833 roku zamek został zajęty przez wrogie oddziały. Najeźdźcy nie zdobyli go jednak w otwartej walce, lecz użyli podstępu i zakradli się do warowni bocznym wejściem. Do czasów obecnych twierdza w Marvão zachowała się w bardzo dobrym stanie. Dla zwiedzających udostępnione są mury oraz okazała wieża z której rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz widok na pobliskie pasmo górskie Serra de São Mamede.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta Marvão, wywodzi się od mauretańskiego władcy Coimbry - Marvana, Były to czasy, kiedy Półwysep Iberyjski znajdował się pod panowaniem arabskim.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Portugalii (jak i sąsiedniej Hiszpanii) napotkać można mnóstwo domów ozdobionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz charakterystycznymi niebieskimi płytkami azulejo. Ich nazwa pochodzi od arabskiego słowa "al zulaiju", co oznacza mały gładki kamień. Zwyczaj oklejania ścian płytkami ceramicznymi wprowadzili w Portugalii Arabowie, panujący tu w średniowieczu przez blisko osiem stuleci.
Polub nas