Nazaré - panorama

Nazaré to niewielkie miasto i zarazem popularny letni ośrodek turystyczny w zachodniej Portugalii, położony w środkowej części wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Jeszcze w XVIII wieku znajdowała się tu niewielka osada rybacka, która z uwagi na korzystne położenie nad łagodną zatoką oraz spokojne morze przeistoczyła się w chętnie odwiedzany przez wczasowiczów ośrodek wakacyjny. Latem Nazaré wprost pęka w szwach co powoduje, że trudno jest tu znaleźć jakikolwiek nocleg. Oprócz spokojnego oceanu atutem miasteczka jest ciągnąca się wzdłuż zatoki rozległa (strzeżona) piaszczysta plaża. Obszar znajdujący się pomiędzy Nazaré a Ericeirą stanowi także prawdziwą Mekkę dla surferów z całego świata. Na dnie oceanu w tej okolicy znajduje się kanion, który dodatkowo spiętrza wodę oceanu. To właśnie tutaj słynny surfer Garrett McNamara ustanowił rekord świata utrzymując się na przeszło 30 metrowej fali.

Tradycja

Nazaré jest także jednym z nielicznych miejsc w Portugalii, gdzie można można spotkać rybaków oraz ich żony ubranych w tradycyjne ludowe stroje. Mężczyźni noszą charakterystyczne kraciaste koszule, a kobiety zakładają białe chusty i haftowane fartuchy nałożone na siedem kolorowych spódnic.

Sítio

Dodatkową atrakcją miasteczka jest niezwykle malowniczy przeszło 100 metrowy skalny klif Sítio ma który dostać się można zbudowaną w 1958 roku kolejką. Niegdyś trzeba było pokonywać trudną, stromą ścieżkę. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na miasto oraz ocean. Tuż nad urwiskiem, znajduje się niewielka kaplica Ermida da Memória - wzniesiona dla upamiętnienia rycerza Fausa, który polując tu we mgle na jelenia cudem (modląc się do Matki Boskiej) uratował się przed spadkiem z klifu.

mail

Multimedia