Galaxidi - panorama

Galaxidi (Galaksidi) to niewielkie miasto w środkowej Grecji, położone na malowniczym wzgórzu nad Zatoką Krisajską (Morze Jońskie). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to założona tu została pierwsza osada portowa zwana Halaion. W zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o Galaxidi znaleźć można w dokumentach pochodzących z końca X wieku. Wtedy to miasto zostało zniszczone przez Bułgarów i opuszczone na blisko 50 lat. w Kolejnych wiekach Galaxidi wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nią m.in. krzyżowcy, Katalończycy, joannici, tureccy piraci i Grecy. Na przełomie XVIII i XIX wieku miasto urosło do rangi z jednego z najbardziej znaczących portów w Grecji. Dziś o tych czasach przypominają liczne rezydencje dawnych armatorów.

Zwiedzanie

Serce Galaxidi stanowi niewielki plac Plateia Manousakia (Πλατεια Μανουσακια). Kierując się na południowy wschód głównym traktem miejskim (ulica Nikolau Mama) dojść można do ukrytego w zacisznej zatoce jednego z portów miejskich. Dziś pełni on funkcje mariny jachtowej. W pobliżu portu przy jednej z uliczek znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Archeologiczno-Morskie (Ναυτικό Μουσείο Γαλαξειδίου). Zgromadzono w nim liczne znaleziska archeologiczne z okolicy a także liczne artefakty jakie udało się wydobyć ze starożytnych wraków leżących na dnie zatoki. Kierując się dalej na północ dojść można do najważniejszego zabytku Galaxidi jakim jest okazały kościół św. Mikołaja (Agios Nicolas). Świątynia wzniesiona została w miejscu starego kościoła wybudowanego na początku XV stulecia przez Joannitów. W miasteczku znajduje się także niezwykle malownicza plaża (Kalfati), która bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów.

Chaleion

W pobliżu Galaxidi znajdowało się starożytne miasto Chaleion. Niegdyś należało do Związku Etolskiego, grupie wspólnot plemiennych i poleis greckich założonych przez Etolów przed 367 rokiem p.n.e..

mail