Zamek w Pęzinie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Pomorskie
Miejscowość: Pęzino
Strona Internetowa: www.zamekwpezinie.pl
GPS: N: 53°20'19.99", E: 15°11'41.23"
Zamek w Pęzinie
Zamek w Pęzinie - panorama
Pęzino to niewielkie miasteczko w północno-zachodniej Polsce (województwo zachodniopomorskie), położone nad rzeką Krąpielą i jej dopływem Pęzinką około 15 km w kierunku wschodnim od Stargardu Szczecińskiego. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest gotycko-renesansowy średniowieczny zamek obronny. Jego początki sięgają przełomu XIV i XV wieku, kiedy to ówcześni właściciele Pęzin - joannici wznieśli tu niewielki gród obronny. Warownia powstała na planie nieregularnego czworoboku z charakterystycznym budynkiem mieszkalnym przylegającym do wschodniego odcinka muru. W południowo-zachodnim narożniku zaś umiejscowiono potężną wieżę (stołp) obserwacyjno-obronną. Pod koniec XV wieku zamek wraz z osada dostał się we władanie rodu Borków ze Strzmiela (jedna z najstarszych i najznaczniejszych rodzin pomorskich) jako dziedziczne lenno zakonu. Wtedy też przeprowadzona została pierwsza większa przebudowa warowni. Przeprowadzone prace polegały głównie do adaptacji twierdzy na cele mieszkalne. Kolejna większa rozbudowa zamku miała miejsce na początku XVII wieku. Wtedy to dawna gotycka budowla przekształcona została w renesansową rezydencję mieszkalną, z częściowo zachowanymi walorami obronnymi budowli. Na przełomie XVII i XVIII wieku nowymi właścicielami zamku zostali członkowie możnej rodziny Puttkamerów. Wiek później przeprowadzili oni kolejną modernizację rezydencji dobudowując nowe skrzydło zwane neogotyckim. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zamek został częściowo strawiony przez pożar. Część prac remontowych przeprowadzona została jeszcze w czasie wojny, a dawną świetność rezydencja uzyskała w czasie gruntownej renowacji jaka miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie zamek w Pęzinie stanowi jedną z najlepiej zachowanych budowli mieszkalno-obronnych na Pomorzu. Mimo, że rezydencja pozostaje w rękach prywatnych (właścicielem jest firma Rolmłyn) to jej wnętrza udostępnione są dla zwiedzających. W murach zamku bardzo często są organizowane różnego rodzaju wydarzenia czy imprezy kulturalne oraz konferencje.

Ciekawostki
- W 1657 roku w czasie pogoni za Szwedami na zamku zatrzymał się polski dowódca wojskowy hetman polny koronny Stefan Czarniecki (1599-1665).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas