Pałac w Brynku

Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Śląskie
Miejscowość: Brynek
Strona Internetowa: www.tlbrynek.edu.pl
GPS: N: 50°30'54.56", E: 18°44'18.60"


Brynek to niewielka miejscowość w południowej Polsce (województwo śląskie), położona około 15 km w kierunku północno-zachodnim od Tarnowskich Gór. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasteczka rozległy zespół pałacowo-parkowy. Rezydencja ta wzniesiona została w 1829 roku na polecenie ówczesnego właściciela okolicznych włości Bernarda von Rosenthala. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym w którym dziś funkcjonuje ogród botaniczny. W 1904 roku pałac wraz z okolicznymi dobrami zakupiony został przez hrabiego Hugo I Henckela (z rodziny Donnersmarcków). Niespełna rok później rezydencja poddana została gruntownej przebudowie w stylu eklektycznym (z elementami neobaroku). Charakterystycznym elementem budowli są dwie narożne wierze zwieńczone cebulastymi kopułami. Oprócz pałacu w skład całego kompleksu wchodzą m in. budynek bramny z początku XX wieku z wieżą zegarową stanowiącą jednocześnie wieżę ciśnień, neobarokowa kaplica (w czasach PRL funkcjonował w niej sklep), ujeżdżalnia adaptowana na salę gimnastyczną oraz liczne zabudowania gospodarcze. Obecnie w pałacu ma swoją siedzibę internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego.
Ciekawostki
- W 2003 roku na terenie posiadłości kręcone były sceny do jednego z odcinków "Sensacji XX wieku".
Ciekawostki
- W 2003 roku na terenie posiadłości kręcone były sceny do jednego z odcinków "Sensacji XX wieku".
Tarnowskie Góry [11 km]
Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach [13 km]
Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim [14 km]
Zamek w Toszku [17 km]
Radiostacja Gliwice [23 km]
Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach [23 km]
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej [26 km]
Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko [32 km]
Zamek w Chudowie [32 km]
Park Miniatur Olszowa [33 km]
Zamek w Będzinie [34 km]
Zamek w Siewierzu [34 km]
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach [35 km]
Zespół klasztorny na Jasnej Górze [41 km]
Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie [43 km]
Pałac w Kamieniu Śląskim [45 km]
Zamek w Olsztynie k. Częstochowy [45 km]
Muzeum Tyskich Browarów Książęcych [46 km]
Muzeum Ziemi Kozielskiej [46 km]
Ruiny Zamku w Ostrężniku [49 km]
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu.
Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.