Musała (Мусала)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Obwód: Sofia – miasto
GPS: N: 42°10'47.00", E: 23°35'12.00"
Musała - panorama
Musała (2925 n.p.m.) to najwyższy szczyt Bułgarii jak i zarazem masywu górskiego Riła obejmującego najwyższe pasmo górskie całego Półwyspu Bałkańskiego (szóste pod względem wielkości w Europie). Góra ta znajduje się w południowo-zachodniej części kraju na terenie malowniczego Parku Narodowego "Riła" w pobliżu słynnego zimowego kurortu narciarskiego Borowec. Jej nazwa oznacza "drogę do Boga". Góry Riła są na tyle wysokie i strome, że w miarę swobodnie można je pokonywać jedynie poprzez przełęcz Kilsura.

Droga na Musałę
Najkrótsza droga na Musałę startuje spod dolnej stacji kolejki gondolowej w wiosce Borowec, skąd wagonikami dostajemy się w niecałe 30 minut do górnej stacji Jastrebec, gdzie czerwonym szlakiem idziemy (około godziny) do położonego na wysokości 2389 metrów n.p.m. schroniska górskiego Musała. Dalej maszerujemy (około 1,5 godziny) do jednego z najwyżej położonych (2709 metrów n.p.m.) bałkańskich jezior - Jeziora Lodowego, skąd do szczytu zostaje już tylko około pół godziny mozolnej wspinaczki. Przy dobrej przejrzystości powietrza z Musały rozpościera się przepiękna panorama na pasmo górskie Pirin, Rodopy oraz masyw Witoszy.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Reklama
Polub nas