Musała (Мусала)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Obwód: Sofia – miasto
GPS: N: 42°10'47.00", E: 23°35'12.00"
Musała - panorama

Musała (2925 n.p.m.) to najwyższy szczyt Bułgarii jak i zarazem masywu górskiego Riła obejmującego najwyższe pasmo górskie całego Półwyspu Bałkańskiego (szóste pod względem wielkości w Europie). Góra ta znajduje się w południowo-zachodniej części kraju na terenie malowniczego Parku Narodowego "Riła" w pobliżu słynnego zimowego kurortu narciarskiego Borowec. Jej nazwa oznacza "drogę do Boga". Góry Riła są na tyle wysokie i strome, że w miarę swobodnie można je pokonywać jedynie poprzez przełęcz Kilsura.

Droga na Musałę

Najkrótsza droga na Musałę startuje spod dolnej stacji kolejki gondolowej w wiosce Borowec, skąd wagonikami dostajemy się w niecałe 30 minut do górnej stacji Jastrebec, gdzie czerwonym szlakiem idziemy (około godziny) do położonego na wysokości 2389 metrów n.p.m. schroniska górskiego Musała. Dalej maszerujemy (około 1,5 godziny) do jednego z najwyżej położonych (2709 metrów n.p.m.) bałkańskich jezior - Jeziora Lodowego, skąd do szczytu zostaje już tylko około pół godziny mozolnej wspinaczki. Przy dobrej przejrzystości powietrza z Musały rozpościera się przepiękna panorama na pasmo górskie Pirin, Rodopy oraz masyw Witoszy.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1866 roku powstała pierwsza linia kolejowa w Bułgarii , łącząca miasto Ruse z Warną. Na początku jej istnienia pociągi poruszały się z zawrotną prędkość 22 km na godzinę.
Polub nas