Pomnik Zwycięstwa Trajana w Adamclisi (Tropaeum Traiani)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Pomniki
Okręg: Konstanca
Miejscowość: Adamclisi
GPS: N: 44°6'7.20", E: 27°57'18.00"
Pomnik Zwycięstwa Trajana w Adamclisi
Pomnik Zwycięstwa Trajana w Adamclisi - panorama
Adamclisi to miasto w południowo-wschodniej Rumunii, położone w bezpośrednim sąsiedztwie Bułgarskiej granicy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany na północnych obrzeżach miasteczka monumentalny Pomnik Zwycięstwa Trajana (Tropaeum Traiani). Monument ten ma blisko 42 metry wysokości i stanowi współczesną replikę (1977 rok) budowli wzniesionej w latach 108-109 n.e. na cześć rzymskiego cesarza Trajana (53-117 n.e.), który w 102 roku n.e. pokonał zjednoczone plemiona Daków i Sarmatów. Pomnik ma formę olbrzymiego okrągłego postumentu na którym w centralnym miejscu ustawiono rzeźbę symbolizującą zwycięstwo. Na ozdobnym fryzie zaś obejrzeć możemy liczne płaskorzeźby przedstawiające sceny walki w ówczesnej Dacji.
W pobliżu pomnika znajdują się relikty antycznego miasta Adamclisi. Fragmenty oryginalnego pomnika oraz liczne artefakty jakie udało się odnaleźć w czasie prowadzonych tu wykopalisk obejrzeć można w muzeum znajdującym się w samym miasteczku.
Godziny otwarcia
- codziennie w godz: 9:00-20:00 (poza sezonem w godz: 9:00-17:00)
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najciekawszych dzieł rumuńskiej sztuki ludowej są charakterystyczne ikony na szkle. Umiejętność ich malowania przywędrowała do Siedmiogrodu z Austrii lub Czech w połowie XVII wieku. Proces powstawania takiej ikony był na tyle trudny i skomplikowany, że często przy jednym obrazie pracowało nawet kilka osób. Wiele z nich przez wieki stanowiło przedmiot kultu.
Reklama
Polub nas