Twierdza Szumen (Шуменската крепост)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Bunkry, Twierdze
Obwód: Szumen
Miejscowość: Szumen
GPS: N: 43°15'44.51", E: 26°53'35.35"
Twierdza Szumen - panorama
Szumen to miasto w północno-wschodniej Bułgarii, położone na trasie łączącej Warnę z Wielkim Tyrnowem. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowana na obrzeżach miasta majestatyczna twierdza obronna. Jej początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez Traków osada warowna. Jakiś czas później została ona zdobyta i zajęta przez Rzymian, a po upadku Cesarstwa stała się częścią Bizancjum. Wtedy to osada została otoczona potężnymi murami obronnymi z pięcioma narożnymi wieżami. Pod koniec XII wieku twierdza dostała się pod panowanie Bułgarów, a w 1388 roku zajęły ją wojska Osmańskie. Ostatecznie, w 1444 roku forteca została zdobyta i doszczętnie zniszczona przez maszerujące na Turków oddziały polskiego króla Władysława III Warneńczyka (1424-1444 ). Po tym wydarzeniu warownia nie została już nigdy odbudowana. Ostatecznie opuszczona zaczęła popadać w coraz większą ruinę. W ostatnich latach przeprowadzona została gruntowna renowacja ruin fortecy. Dziś stanowi ona jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Parku Przyrodniczego Płaskowyż Szumeński. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz okolic.

Najwięjkszy czynny meczet w Bułgarii
Odwiedzając miasto warto także odwiedzić wybudowany w 1744 roku meczet Tombuł. Stanowi on obecnie największą czynną muzułmańską świątynię w Bułgarii. W skład całego kompleksu sakralnego wchodzi m in. 40 metrowy minaret, mektep (szkoła podstawowa), medresa (szkoła kanoniczna), dziedziniec z fontanną do ablucji oraz kitafan (biblioteka). W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni znajduje się budynek dawnego tureckiego bazaru w którym obecnie funkcjonuje restauracja.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1941 roku Bułgaria sprzymierzyła się z nazistowskimi Niemcami i wypowiedziała wojnę Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym (tym samym i ich sojusznikowi ZSRR). Król Borys III jednak odmówił Hitlerowi udziału w kampanii przeciwko ZSRR, powołując się na sympatię jaką cieszył się naród rosyjski.
Reklama
Polub nas