Muzeum Romagne 14-18

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Region: Grand Est
Miejscowość: Romagne-sous-Montfaucon
Strona Internetowa: www.romagne14-18.com
GPS: N: 49°19'55.37", E: 5°4'59.28"
Muzeum Romagne 14-18 - panorama

Romagne-sous-Montfaucon to niewielka miejscowość w północno-wschodniej Francji, położona nad rzeką Andon. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowane w samym sercu miasteczka muzeum poświęcone I wojnie światowej zwane Romagne '14-'18. Placówka ta założona została przez Jean-Paula i Brigitte de Vries i szczyci się niezwykle bogatą kolekcją przedmiotów oraz pamiątek po walczących żołnierzach jakie udało się odnaleźć na okolicznych terenach, które stanowiły niegdyś arenę I wojny światowej. Jest to w pełni prywatne muzeum, a właściciel sam zajmuje się poszukiwaniem pamiątek wojennych na dawnych polach bitewnych. Nie jest to prosta praca bowiem w Lotaryngii prawo zabrania używania do poszukiwań wykrywaczy metalu. Zwiedzający obejrzeć mogą tu m.in. broń, stare granty, hełmy, łuski, menażki, zdjęcia oraz wiele innych przedmiotów jakie nosił wówczas przy sobie żołnierz. W okolicy miasteczka odnaleźć można także liczne umocnienia, okopy, bunkry i dawne pola bitewne, które przywodzą na myśl wspomnienia dawnej wojny

Cimetière américain de Romagne-sous-Montfaucon

W sąsiedztwie miasteczka znajduje się także pamiątkowy cmentarz, na którym spoczywają polegli w czasie I wojny światowej amerykańcy żołnierze. Na blisko 52 hektarach doliczyć się można przeszło 14 tysięcy nagrobków.

Ceny biletów
- nie ma ustalonej ceny, każdy daje ile chce (średnio 5 EUR)
Godziny otwarcia
- Muzeum czynne jest w poniedziałki, czwartki, piątki, soboty i niedziele w godz.: 12:00-18:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Stolica Normandii Rouen określana bywa bardzo często mianem miasta stu dzwonnic. Rzeczywiście można doliczyć się tu, aż tylu kościołów, jednak tylko jeden z nich znany jest na całym świecie. Jest to przepiękna ozdobiona dwoma wyniosłymi wieżami Katedra Najświętszej Marii Panny.
Reklama
Polub nas