Mont Blanc

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°49'58.21", E: 6°51'52.88"
Mont Blanc - panorama
Mont Blanc (Biała Góra - 4810,45 metrów n.p.m.) to najwyższy szczyt Alp i Europy Zachodniej, potocznie nazywany Dachem Europy. Góra stanowi część większego masywu, który podzielony jest pomiędzy Włochów i Francuzów, przy czym to właśnie tym drugim przypadł znajdujący się w regionie Haute-Savoie i w granicach administracyjnych miasta Saint-Gervais-les-Bains największy wierzchołek. Przez stulecia Mont Blanc pozostawał dla ludzi wyzwaniem nie do pokonania. Pierwsze udokumentowane zdobycie szczytu miało miejsce dopiero w 1786 roku. Dokonali tego miejscowy poszukiwacz skarbów Jacques Balmat oraz doktor Michel Paccard. Pierwszym Polakiem zaś, który zdobył Białą Górę był poeta Antoni Malczewski. Mont Blanc to spektakularny masyw górski, który skrywa w sobie wiele tajemnic. Góra ta zbudowana jest głównie ze skał krystalicznych i - co ciekawe - wciąż rośnie, średnio o dwa do trzech milimetrów rocznie. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku pod masywem wybudowany został przeszło 11 km tunel łączący Francję z Włochami. Na szczyt Mont Blanc prowadzi obecnie wiele wytyczonych szlaków. Jedną z nich jest trasa wiodąca od kolejki zębatej (Tramway du Mont-Blanc) w Le Nid d'Aigle, której trudność porównywalna jest z tatrzańską Orlą Percią.

Mont Blanc - mapa

Najwyższy szczyt Europy
Niektórzy (głównie alpiniści zdobywający Koronę Ziemi), przyjmując inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna, uważają że to właśnie znajdujący się na Kaukazie szczyt Elbrus (5642 metry n.p.m.) jest najwyższą górą Europy.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Reklama
Polub nas