Katedra w Maribo (Maribo Domkirke)

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Zelandia
Miejscowość: Maribo
Strona Internetowa: www.maribodomkirke.dk
GPS: N: 54°46'22.04", E: 11°29'59.77"
Katedra w Maribo - panorama

Maribo to niewielkie miasto w południowo-wschodniej Danii, położone w samym sercu wyspy Lolland pomiędzy jeziorami Søndersø i Nørresø. Jego początki sięgają początku XV wieku, kiedy to ówczesny król Danii - Eryk Pomorski polecił założyć tu klasztory Brygidów i Brygidek wokół których zawiązała się wkrótce osada. Celem obu zakonów było m in. szerzenie na terenach ówczesnej Danii kultu maryjnego. To właśnie dlatego miasto nazwane zostało Maribo co w wolnym tłumaczeniu oznacza "mieszkanie Marii". Wraz z powstaniem miasta rozpoczęta została także budowa pierwszego kościoła. W czasie reformacji wspólnoty Brygidów i Brygidek zostały rozwiązane, a miejscowy kościół przekształcono w siedzibę parafii protestanckiej. W 1803 roku świątynia ta podniesiona została do rangi katedry luterańskiej. Obecnie kościół ta stanowi jeden z najważniejszych zabytków i główny symbol miasta. Odwiedzając Maribo warto także obejrzeć wzniesiony w 1897 roku kościół św. Brigidy, XIX wieczny budynek Ratusza oraz znajdujące się w zachodniej części miasta muzeum etnograficzne - Frilandsmuseet.

Ciekawostki

  • W Maribo (przy ulicy Museumsgade) znajduje się siedziba Związku Polaków w Danii, który zrzesza mieszkające w okolicy osoby o polskich korzeniach.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1956 roku w Kopenhadze urodził się słynny duński reżyser filmowy Lars von Tier. Jego najbardziej znane i cenione filmy to m in. "Przełamując fale", "Królestwo" czy "Dogville".
Polub nas