Muzeum Średniowiecza w Nykøbing F (Middelaldercentret)

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Region: Zelandia
Miejscowość: Nykøbing F
Strona Internetowa: www.middelaldercentret.dk
GPS: N: 54°46'28.82", E: 11°50'29.56"
Muzeum Średniowiecza w Nykøbing F
Muzeum Średniowiecza w Nykøbing F - panorama

Nykøbing F to miasto w południowo-wschodniej Danii, położone na wyspie Falster nad cieśniną Guldborg. Litera F w nazwie miasta pozwala odróżniać je od dwóch innych duńskich miejscowości o tej samej nazwie. Początki Nykøbing F sięgają zamierzchłych czasów średniowiecznych, kiedy to znajdowała się tu mała osada portowa z zamkiem obronnym. Przez wieki pozostała niewielkim mało znaczącym ośrodkiem regionu. Zmieniło się to dopiero na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to Nykøbing F stał się jednym z największych ośrodków produkcji cukru w Danii. W tym czasie osiedliło się tu także wielu Polaków (głównie z zachodniej Galicji), którzy przyjechali na wyspę Falster do pracy na okolicznych polach buraczanych. Wielu z nich zdecydowało się pozostać w Danii na stałe. Dziś o polskich emigrantach przypominają odbywające się w Nykøbing F polskojęzyczne msze. Główną atrakcją turystyczną miasta jest znajdujące się w dzielnicy Sundby - Muzeum Średniowiecza (Middelaldercentret). Placówka ta stanowi wierną rekonstrukcję pochodzącej z przełomu XIV i XV wieku osady, w której statyści i wolontariusze przebrani w średniowieczne stroje wcielają się w role dawnych mieszkańców wioski. Obejrzeć tu można m in. imponującą kolekcję średniowiecznych machin oblężniczych, dawne łodzie rybackie czy wiernie zrekonstruowany typowy XIV wieczny rynek duńskiego miasta. W sezonie letnim na terenie skansenu bardzo częstą są organizowane różnego rodzaju festyny, jarmarki, pokazy rzemiosła czy turnieje rycerskie.

Nykøbing F

W miasteczku (po drugiej stronie cieśniny) zachowało się także niewielkie historyczne centrum w którym odnaleźć można kilka zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m in. stanowiący pozostałość po dawnym klasztorze XV wieczny kościół Franciszkanów, XVII wieczny Dom Cara (obecnie siedziba Muzeum Zabytków Wyspy Falster), zbudowany przez polskich franciszkanów w 1916 roku katolicki kościół św. Krzyża oraz pochodzący z początku XX wieku charakterystyczny budynek wieży ciśnień.

Ceny biletów
- normlany: 110 DKK
- ulgowy: 55 DKK
- dzieci do lat 2 wstęp wolny
Godziny otwarcia
- od 1 maja do 30 września, codziennie za wyjątkiem poniedziałków
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Dania to kraina wysp i mostów. Cały kraj rozłożony jest na około 400 większych i mniejszych wyspach, połączonych ze sobą licznymi mostami, które spajają kraj z półwyspem skandynawskim oraz resztą kontynentalnej części Europy.
Polub nas