Præstø

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Zelandia
GPS: N: 55°7'23.72", E: 12°2'43.49"
Præstø
Præstø - panorama

Præstø to ciche i spokojne miasteczko w Danii, położone w południowo-wschodniej Zelandii, na zachodnim brzegu niewielkiego fiordu odchodzącego od Zatoki Fakse. Jego nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza "wyspa proboszcza", co jest związane z tym, że niegdyś miasto należało do proboszcza i położone było na przybrzeżnej wyspie, która z czasem przekształciła się w półwysep (Jungshoved). W latach 1821-1822 proboszczem Præstø był wybitny duński reformator religijny Nikolai Frederik Severin Grundtvig (1783-1872). W swych przekonaniach politycznych dążył on do narodowego odrodzenia Danii, do czego przyczynić się miał założony przez niego pierwszy uniwersytet ludowy.

Zwiedzanie

W miasteczku znajduje się niewielkie zabytkowe centrum oraz malownicza przystań jachtowa. Najciekawsze zabytki Præstø to m.in. stanowiący pozostałość po dawnym klasztorze XV wieczny gotycki kościół św. Antoniego (Præstø Kirke) oraz znajdujący się na obrzeżach miasta XVII wieczny barokowy pałac Nysø. W XIX wieku rezydencja ta stanowiła miejsce spotkań duńskiej elity. Gościli tu takie znamienitości jak m in. duński pisarz i poeta Hans Christian Andersen, duński rzeźbiarz islandzkiego Bertel Thorvaldsen czy Grundtvig.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Charakterystycznym elementem duńskiego krajobrazu są wiatraki. Spotkać można tu stare zabytkowe konstrukcje jak i nowoczesne farmy wiatrowe (zamiast elektrowni stawia się tu wiatraki). Około 13% całej globalnej produkcji uzyskiwanej z wiatru wytwarza się właśnie w Danii. Do 2025 roku Dania planuje aby aż 75% kraju pochodziło z elektrowni wietrznych.
Reklama
Polub nas