Pałac Nadasdych w Kapuvár (Kapuvár Eszterházy kastély)

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Komitat: Győr-Moson-Sopron
Miejscowość: Kapuvár
GPS: N: 47°35'36.89", E: 17°1'37.75"
Pałac Nadasdych w Kapuvár
Pałac Nadasdych w Kapuvár - panorama
Kapuvár to niewielka miejscowość w północno-zachodniej części Węgier, położona na skraju Parku Narodowego Fertő-Hánság około 40 km w kierunku zachodnim od Győr. Główną atrakcją turystyczną jest tu usytuowany w samym sercu miasta okazały barokowy pałac. Rezydencja ta wzniesiona została w XVIII wieku z polecenia członków szlacheckiego węgierskiego rodu Nádasdy. Obecnie w pełni odrestaurowanym po zniszczeniach wojennych pałacu funkcjonuje Rábaközi Múzeum. Barwna ekspozycja ilustruje kulturę ludową i szlachecką oraz przyrodę regionu. Ponadto można obejrzeć ciekawie malowane meble oraz liczne zdjęcia archiwalne. W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji znajduje się eklektyczny kościół św. Anny (Szent Anna templom), który warto odwiedzić ze względu na oryginalny wystrój wnętrza pokrytego pastelowymi malowidłami. Najciekawsze z nich (umieszczone pod chórem) przedstawiają obywateli miasteczka w barwnych strojach regionalnych.

Kąpielisko termalne
Kapuvár słynie także z term leczniczych oraz bardzo ładnie utrzymanego kąpieliska termalnego - Flora Gyógyfürdő. Placówka ta szczyci się siedmioma nowoczesnymi dużymi basenami z geotermalną wysoko zmineralizowaną wodą o temperaturze od 24 do 35°C. Wykazuje ona korzystne działanie na różnego rodzaju stany pourazowe, schorzenia układu kostnego, kręgosłupa i narządów ruchu. Na terenie kąpieliska znajduje się także inhalatorium, w którym lecznicze opary wodne pomagają na przewlekłe nieżyty oskrzeli i astmę płucną.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Węgier pochodzi słynna zabawka zwana Kostką Rubika. Wynaleziona została w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każda ze ścianek miała ten sam kolor. Pierwsze ułożenie kostki zajęło wynalazcy około miesiąca czasu. Dziś już wiadomo, że magiczną liczbą kostki jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać wykonując maksymalnie 20 ruchów.
Reklama
Polub nas