Pałac Nadasdych w Kapuvár (Kapuvár Eszterházy kastély)

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Komitat: Győr-Moson-Sopron
Miejscowość: Kapuvár
GPS: N: 47°35'36.89", E: 17°1'37.75"
Pałac Nadasdych w Kapuvár
Pałac Nadasdych w Kapuvár - panorama

Kapuvár to niewielka miejscowość w północno-zachodniej części Węgier, położona na skraju Parku Narodowego Fertő-Hánság około 40 km w kierunku zachodnim od Győr. Główną atrakcją turystyczną jest tu usytuowany w samym sercu miasta okazały barokowy pałac. Rezydencja ta wzniesiona została w XVIII wieku z polecenia członków szlacheckiego węgierskiego rodu Nádasdy. Obecnie w pełni odrestaurowanym po zniszczeniach wojennych pałacu funkcjonuje Rábaközi Múzeum. Barwna ekspozycja ilustruje kulturę ludową i szlachecką oraz przyrodę regionu. Ponadto można obejrzeć ciekawie malowane meble oraz liczne zdjęcia archiwalne. W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji znajduje się eklektyczny kościół św. Anny (Szent Anna templom), który warto odwiedzić ze względu na oryginalny wystrój wnętrza pokrytego pastelowymi malowidłami. Najciekawsze z nich (umieszczone pod chórem) przedstawiają obywateli miasteczka w barwnych strojach regionalnych.

Kąpielisko termalne

Kapuvár słynie także z term leczniczych oraz bardzo ładnie utrzymanego kąpieliska termalnego - Flora Gyógyfürdő. Placówka ta szczyci się siedmioma nowoczesnymi dużymi basenami z geotermalną wysoko zmineralizowaną wodą o temperaturze od 24 do 35°C. Wykazuje ona korzystne działanie na różnego rodzaju stany pourazowe, schorzenia układu kostnego, kręgosłupa i narządów ruchu. Na terenie kąpieliska znajduje się także inhalatorium, w którym lecznicze opary wodne pomagają na przewlekłe nieżyty oskrzeli i astmę płucną.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Po klęsce rewolucji (Wiosna Ludów) i wojny niepodległościowej w 1848 roku 13 węgierskich generałów i oficerów oraz byłego premiera Batthyánya skazano na śmierć. Wyroki wykonano 6 października 1849. Jedna z legend, którą stworzyli handlarze winem, mówi, że jakoby po egzekucji austriaccy oficerowie stuknęli się na toast piwem i w związku z tym stukanie się piwem na Węgrzech jest do dziś źle widzianym i obraźliwym gestem.
Reklama
Polub nas