Jezioro Velence (Velence-tó)

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Komitat: Fejér
GPS: N: 47°12'30.00", E: 18°36'0.00"
Jezioro Velence - panorama

Velence (Wenecja) to niewielkie płytkie (średnia głębokość 1,6 m) jezioro (11 km długości i 2,3 km szerokości) na Węgrzech położone w połowie drogi między stolicą Węgier - Budapesztem, a jeziorem Balaton w pobliżu miasta Székesfehérvár. Z uwagi na znajdujące się na jego południowym brzegu malownicze płaskie i niezarośnięte piaszczyste plaże, teren ten przekształcony został w popularne centrum wakacyjne z malowniczymi kurortami i licznymi kempingami. Woda bogata w sole mineralne latem nagrzewa się do temperatury 26-28°C, co w połączeniu z piaszczystym dnem i wzniecanymi przez zachodnie wiatry falami nadaje temu miejscu namiastkę Adriatyku. Osobliwością jeziora są pływające wyspy tworzone przez zbite dywany roślin wodnych. Nazwa jeziora pochodzi od weneckich rzemieślników, którzy po przybyciu w XV wieku na dwór Macieja Korwina (1443-1490) osiedlili się na okolicznych terenach. Najpopularniejsze letnie kurorty leżące nad jeziorem to Velence, Gárdony i Agárd. W miasteczkach na wczasowiczów czekają bardzo dobrze przygotowane i zagospodarowane plaże (w większości płatne) oraz liczne wypożyczalnie wszelkiego sprzętu pływającego.

Ciekawostki

  • Na zachodnim porośniętym szuwarami brzegu jeziora żyje 28 gatunków ptaków (nie licząc tych, które zatrzymują się tu w drodze na południe). W jego wodach zaś pływa 26 gatunków ryb.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie węgierskim kompozytorem jest Franciszek Liszt (1811-1866). Ten niezrównany mistrz fortepianu, twórca słynnych Rapsodii węgierskich i założyciel Akademii Muzycznej w Budapeszcie znany jest także z licznych utworów związanych tematycznie z Polską. Skomponował on m in. Oratorium o św. Stanisławie i Mazepę. Swego czasu tourne Liszta po polskich miastach w 1843 roku stało się prawdziwym manifestem przyjaźni polsko-węgierskiej.
Polub nas