Jezioro Velence (Velence-tó)

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Komitat: Fejér
GPS: N: 47°12'30.00", E: 18°36'0.00"
Jezioro Velence - panorama

Velence (Wenecja) to niewielkie płytkie (średnia głębokość 1,6 m) jezioro (11 km długości i 2,3 km szerokości) na Węgrzech położone w połowie drogi między stolicą Węgier - Budapesztem, a jeziorem Balaton w pobliżu miasta Székesfehérvár. Z uwagi na znajdujące się na jego południowym brzegu malownicze płaskie i niezarośnięte piaszczyste plaże, teren ten przekształcony został w popularne centrum wakacyjne z malowniczymi kurortami i licznymi kempingami. Woda bogata w sole mineralne latem nagrzewa się do temperatury 26-28°C, co w połączeniu z piaszczystym dnem i wzniecanymi przez zachodnie wiatry falami nadaje temu miejscu namiastkę Adriatyku. Osobliwością jeziora są pływające wyspy tworzone przez zbite dywany roślin wodnych. Nazwa jeziora pochodzi od weneckich rzemieślników, którzy po przybyciu w XV wieku na dwór Macieja Korwina (1443-1490) osiedlili się na okolicznych terenach. Najpopularniejsze letnie kurorty leżące nad jeziorem to Velence, Gárdony i Agárd. W miasteczkach na wczasowiczów czekają bardzo dobrze przygotowane i zagospodarowane plaże (w większości płatne) oraz liczne wypożyczalnie wszelkiego sprzętu pływającego.

Ciekawostki

  • Na zachodnim porośniętym szuwarami brzegu jeziora żyje 28 gatunków ptaków (nie licząc tych, które zatrzymują się tu w drodze na południe). W jego wodach zaś pływa 26 gatunków ryb.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Węgier pochodzi słynna zabawka zwana Kostką Rubika. Wynaleziona została w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każda ze ścianek miała ten sam kolor. Pierwsze ułożenie kostki zajęło wynalazcy około miesiąca czasu. Dziś już wiadomo, że magiczną liczbą kostki jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać wykonując maksymalnie 20 ruchów.
Reklama
Polub nas