Jezioro Velence (Velence-tó)

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Komitat: Fejér
GPS: N: 47°12'30.00", E: 18°36'0.00"
Jezioro Velence - panorama
Velence (Wenecja) to niewielkie płytkie (średnia głębokość 1,6 m) jezioro (11 km długości i 2,3 km szerokości) na Węgrzech położone w połowie drogi między stolicą Węgier - Budapesztem, a jeziorem Balaton w pobliżu miasta Székesfehérvár. Z uwagi na znajdujące się na jego południowym brzegu malownicze płaskie i niezarośnięte piaszczyste plaże, teren ten przekształcony został w popularne centrum wakacyjne z malowniczymi kurortami i licznymi kempingami. Woda bogata w sole mineralne latem nagrzewa się do temperatury 26-28°C, co w połączeniu z piaszczystym dnem i wzniecanymi przez zachodnie wiatry falami nadaje temu miejscu namiastkę Adriatyku. Osobliwością jeziora są pływające wyspy tworzone przez zbite dywany roślin wodnych. Nazwa jeziora pochodzi od weneckich rzemieślników, którzy po przybyciu w XV wieku na dwór Macieja Korwina (1443-1490) osiedlili się na okolicznych terenach. Najpopularniejsze letnie kurorty leżące nad jeziorem to Velence, Gárdony i Agárd. W miasteczkach na wczasowiczów czekają bardzo dobrze przygotowane i zagospodarowane plaże (w większości płatne) oraz liczne wypożyczalnie wszelkiego sprzętu pływającego.

Ciekawostki
- Na zachodnim porośniętym szuwarami brzegu jeziora żyje 28 gatunków ptaków (nie licząc tych, które zatrzymują się tu w drodze na południe). W jego wodach zaś pływa 26 gatunków ryb.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Po klęsce rewolucji (Wiosna Ludów) i wojny niepodległościowej w 1848 roku 13 węgierskich generałów i oficerów oraz byłego premiera Batthyánya skazano na śmierć. Wyroki wykonano 6 października 1849. Jedna z legend, którą stworzyli handlarze winem, mówi, że jakoby po egzekucji austriaccy oficerowie stuknęli się na toast piwem i w związku z tym stukanie się piwem na Węgrzech jest do dziś źle widzianym i obraźliwym gestem.
Reklama
Polub nas