Byczyna

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Opolskie
Strona Internetowa: www.byczyna.pl
GPS: N: 51°6'50.69", E: 18°12'50.89"
Byczyna
Byczyna - panorama
Byczyna to niewielkie zabytkowe miasteczko w południowej Polsce, położone na Wysoczyźnie Wieruszowskiej w północnej części województwa opolskiego. Jego historia sięga zamierzchłych czasów średniowiecznych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. W 1228 roku otrzymała ona od ówczesnego księcia wrocławskiego Henryka I Brodatego prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje i ulgi. W latach 1341-1348 Byczyna znajdowała się pod rządami króla Kazimierza Wielkiego, który w 1356 rok wraz z Kluczborkiem wymienił je z czeskim królem Karolem IV na Księstwo płockie. Wtedy też rozpoczęta została budowa potężnych obwarowań miejskich, które w dużej części przetrwały do czasów obecnych. W 1588 roku pod Byczyną stoczona została słynna bitwa pomiędzy wojskami pretendenta do tronu polskiego po śmierci Stefana Batorego - arcyksięcia austriackiego Maksymiliana III Habsburga, a armią Rzeczypospolitej dowodzoną przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Walkę wygrało wojsko Rzeczypospolitej biorąc do niewoli samego arcyksięcia. Po śmierci w 1675 roku ostatniego księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma miasto dostało się pod rządy Austriaków, a w 1742 roku zostało wcielone do Prus.

Zwiedzanie
Na przestrzeni wieków Byczyna była wielokrotnie nawiedzana i niszczona przez pożary. Nie oszczędziła jej także wojna trzydziestoletnia, a potem II wojna światowa. Mimo to do czasów obecnych zachowało się tu wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m in. XIV wieczny ewangelicki kościół św. Mikołaja, w pełni zrekonstruowany po wojnie XVI wieczny budynek ratusza miejskiego, gotycka kaplica cmentarna pw. św. Jadwigi, barokowy kościół par. pw. Świętej Trójcy, neogotycki spichlerz oraz otaczające miasto wybudowane na przełomie XIV i XV wieku ceglane mury obronne z trzema wieżami obronnymi. Byczyna należy do niewielu polskich miast w którym w całości w tak dobrym stanie zachowały się obwarowania miejskie. O wielowiekowej historii Byczyny przypomina znajdujący się kilka kilometrów od centrum miasta (wioska Biskupice) drewniany gród nad zalewem Brzózki. Obecnie funkcjonuje w nim Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa, karczma oraz zbrojownia. W sezonie letnim bardzo często organizowane są tu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne takie jak m in. turnieje rycerskie czy średniowieczne jarmarki.
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas