Duga - Oko Moskwy (Дуга)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Obwód: Kijowski
GPS: N: 51°18'12.53", E: 30°3'54.34"
Duga - Oko Moskwy - panorama

Duga zwana także często Okiem Moskwy to nieużywana obecnie monumentalna instalacja radzieckiego strategicznego radaru pozahoryzontalnego (OTH). Konstrukcja ta znajduje się w północnej części Ukrainy w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu (przypuszcza się że miała ona zasilać to potężne urządzenie). Inną potoczną nazwą projektu, jest Russian Woodpecker (Rosyjski Dzięcioł), nadany mu przez krótkofalowców z powodu dźwięku, rytmicznego, przypominającego stukającego w drewno. Swego czasu Oko Moskwy stanowiło jeden z elementów rozległej sieci radzieckich nadajników i odbiorników. Głównym zadaniem urządzenia miało być zakłócanie niepożądanych przekazów oraz wykrywanie pocisków balistycznych z głowicami atomowymi, zmierzających w kierunku Związkowi Radzieckiemu. W czasach komunistycznych, obiekt ten posiadał status ściśle tajny, a nieuprawnione wejście na jego teren miało być karane nawet śmiercią. Stacja wymagała około tysiąca osób obsługi. W rejonie radaru zbudowano dla personelu i ich rodzin zamknięte miasteczko Charnobyl-2. Cały kompleks składa się z dwóch zespołów anten odbiorczych. Mniejszy obiekt złożony jest z 12 masztów wysokości o wysokości 85 metrów, większy zaś zbudowano z 17 masztów o łącznej wysokości 135 metrów. Obie anteny ustawione są obok siebie na przestrzeni około 900 metrów. Każdy z masztów podtrzymywał 21 szerokopasmowych anten o konstrukcji zbliżonej do dipola Nadienienki.

Teorie spiskowe

Z Okiem Moskwy związanych jest wiele teorii spiskowych. Jedna z nich mówi, że jakoby miało się ono przyczynić do katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Moc urządzenia określa się na 4 tysiące MW, wiec impuls elektromagnetyczny mógł w jakiś sposób uszkodzić instalacje w elektrowni. Dziś obiekt ten obok opuszczonego miasta Prypeć stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych zamkniętej strefy w Czarnobylu.

Zdjęcia [6]
Duga - Oko Moskwy
Ciekawe miejsca pligaj· 1551
Duga - Oko Moskwy
Ciekawe miejsca pligaj· 1711
Duga - Oko Moskwy
Ciekawe miejsca pligaj· 1584
Duga - Oko Moskwy
Ciekawe miejsca pligaj· 1545
Duga - Oko Moskwy
Ciekawe miejsca pligaj· 1563
Duga - Oko Moskwy
Ciekawe miejsca pligaj· 1602
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Blisko połowa mężczyzn na Ukrainie jest członkami różnorodnych służb mundurowych: wojska, policji, straży miejskiej, więziennej, granicznej czy floty morskiej.
Polub nas