Zamek w Miednikach Królewskich (Medininkų pilis)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Okręg: Wileński
Miejscowość: Miedniki Królewskie
Strona Internetowa: www.medininkaipilis.lt
GPS: N: 54°32'20.00", E: 25°38'60.00"
Zamek w Miednikach Królewskich
Zamek w Miednikach Królewskich - panorama
Miedniki Królewskie to niewielka wioska we wschodniej części Litwy, położona w bezpośrednim sąsiedztwie białoruskiej granicy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu pozostałości średniowiecznego zamku obronnego. Pierwotna warownia wzniesiona została tu prawdopodobnie już w połowie XIV wieku i stanowiła jedną z siedzib ówczesnego wielkiego księcia litewskiego Olgierda Giedyminowicza. Po licznych najazdach krzyżackich jakie miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku zapadła decyzja o rozbudowie i dodatkowym umocnieniu zamku. Powstała wówczas okazała czworoboczna (wymiary 128 na 161 na 127 na 147 metrów) kamienna forteca, uchodząca za jeden z najokazalszych i największych zamków ówczesnej Litwy. Swego czasu była to jeden z ulubionych rezydencji króla Kazimierza Jagiellończyka (1427-1492). Później mieszkał tu także jego syn Święty Kazimierz Jagiellończyk (1458-1484). W XVI wieku w skutek licznych najazdów zamek został dotkliwie zniszczony i ostatecznie opuszczony.

Zamek w Miednikach Królewskich - Plan

Obecnie na terenie ruin trwają prace konserwatorskie. Odbudowane zostały m.in. dwie przeciwległe narożne wieże, a także odtworzono część murów obwodowych (swego czasu miały one kilkanaście metrów wysokości i przeszło 2 metry grubości). Odwiedzając Miedniki warto także odwiedzić wzniesiony na początku XX wieku drewniany kościół Trójcy Świętej i św. Kazimierza, oraz okoliczną Józefową Górę (trzeci pod względem wysokości punkt Litwy - 292,7 metrów n.p.m) na której ustawiony został posąg Mendoga.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Praktycznie do końca XIII wieku tereny Litwy zamieszkiwały byłe przez liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. Dopiero około 1250 roku ówczesny wielki książę Mendog zjednoczył litewskie plemiona po czym przyjął chrzest i koronę od papieża. Mimo tak późnego założenia państwa niespełna półtora wieku później Litwa stała się jednym z największych krajów ówczesnej Europy.
Reklama
Polub nas