Zamek w Miednikach Królewskich (Medininkų pilis)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Okręg: Wileński
Miejscowość: Miedniki Królewskie
Strona Internetowa: www.medininkaipilis.lt
GPS: N: 54°32'20.00", E: 25°38'60.00"
Zamek w Miednikach Królewskich
Zamek w Miednikach Królewskich - panorama

Miedniki Królewskie to niewielka wioska we wschodniej części Litwy, położona w bezpośrednim sąsiedztwie białoruskiej granicy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu pozostałości średniowiecznego zamku obronnego. Pierwotna warownia wzniesiona została tu prawdopodobnie już w połowie XIV wieku i stanowiła jedną z siedzib ówczesnego wielkiego księcia litewskiego Olgierda Giedyminowicza. Po licznych najazdach krzyżackich jakie miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku zapadła decyzja o rozbudowie i dodatkowym umocnieniu zamku. Powstała wówczas okazała czworoboczna (wymiary 128 na 161 na 127 na 147 metrów) kamienna forteca, uchodząca za jeden z najokazalszych i największych zamków ówczesnej Litwy. Swego czasu była to jeden z ulubionych rezydencji króla Kazimierza Jagiellończyka (1427-1492). Później mieszkał tu także jego syn Święty Kazimierz Jagiellończyk (1458-1484). W XVI wieku w skutek licznych najazdów zamek został dotkliwie zniszczony i ostatecznie opuszczony.

Zamek w Miednikach Królewskich - Plan

Obecnie na terenie ruin trwają prace konserwatorskie. Odbudowane zostały m.in. dwie przeciwległe narożne wieże, a także odtworzono część murów obwodowych (swego czasu miały one kilkanaście metrów wysokości i przeszło 2 metry grubości). Odwiedzając Miedniki warto także odwiedzić wzniesiony na początku XX wieku drewniany kościół Trójcy Świętej i św. Kazimierza, oraz okoliczną Józefową Górę (trzeci pod względem wysokości punkt Litwy - 292,7 metrów n.p.m) na której ustawiony został posąg Mendoga.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na fladze Litwy znajdują się trzy poziome pasy: żółty, zielony i czerwony. Żółty oznacza słońce oraz szlachetność i uczciwość, zielony - przyrodę i nadzieję a, czerwony - krew, miłość i odwagę.
Polub nas