Herajon Argiwów (Ηραίον Άργους)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Peloponez
GPS: N: 37°41'31.00", E: 22°46'29.00"
Herajon Argiwów
Herajon Argiwów - panorama

Herajon Argiwów to ruiny doryckiej świątyni Hery (w mitologii greckiej trzecia córka Kronosa i Rei oraz żona Zeusa), położone we wschodniej części Peloponezu (Grecja) na obrzeżach miasta Argos w odległości około 5 km na południe od Myken. Budowla ta wzniesiona została w latach 420-410 p.n.e. według projektu Eupolemosa. Świątynia powstała w miejscu, gdzie bogini dorastała pod opieką trzech córek Asteriona (Eubei, Prosymny i Akrai). Według mitologii to właśnie tutaj wybrano króla Agamemnona na wodza armii zmierzającej podbić Troję. W Herajonie Argiwów co dwa lata organizowane były igrzyska ku czci Hery, w których brać udział mogły tylko kobiety.
Niegdyś w miejscowej świątyni stał wyrzeźbiony przez wybitnego greckiego artystę Polikleta w kości słoniowej i pokryty złotem blisko 8 metrowy posąg siedzącej bogini Hery. Replika jego głowy znajduje się w Londyńskim muzeum. Herajon pozostawał miejscem kultu, aż do czasów rzymskich, kiedy to zniszczony popadł w ruinę i zapomnienie. Dziś na terenie wykopalisk obejrzeć można jedynie fundamenty świątyni oraz oraz relikty gimnazjonu. W okolicy można odnaleźć także liczne mykeńskie grobowce. Z Herajonem argiwskim łączy się również mit o bliźniakach Kleobisie i Bitonie, synach lokalnej kapłanki, kojarzonych ze słynnymi kurosami z muzeum w Delfach.

Herajon Argiwów - Plan

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słowa Agia (święta) i Agos (święty) napotkać można w Grecji praktyczne na każdym kroku. Znajdują się one w nazwach miejscowości, kościołów, łodzi rybackich czy promów samochodowych. Słowa te odnoszą się one do wybitnych chrześcijan stanowiących zarówno wzorzec osobowy jak i duchowy. Szczególny przydomek zaś ma Matka Boska, która określana jest mianem Panagia - Wszechświęta.
Reklama
Polub nas