Herajon Argiwów (Ηραίον Άργους)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Peloponez
GPS: N: 37°41'31.00", E: 22°46'29.00"
Herajon Argiwów
Herajon Argiwów - panorama
Herajon Argiwów to ruiny doryckiej świątyni Hery (w mitologii greckiej trzecia córka Kronosa i Rei oraz żona Zeusa), położone we wschodniej części Peloponezu (Grecja) na obrzeżach miasta Argos w odległości około 5 km na południe od Myken. Budowla ta wzniesiona została w latach 420-410 p.n.e. według projektu Eupolemosa. Świątynia powstała w miejscu, gdzie bogini dorastała pod opieką trzech córek Asteriona (Eubei, Prosymny i Akrai). Według mitologii to właśnie tutaj wybrano króla Agamemnona na wodza armii zmierzającej podbić Troję. W Herajonie Argiwów co dwa lata organizowane były igrzyska ku czci Hery, w których brać udział mogły tylko kobiety.
Niegdyś w miejscowej świątyni stał wyrzeźbiony przez wybitnego greckiego artystę Polikleta w kości słoniowej i pokryty złotem blisko 8 metrowy posąg siedzącej bogini Hery. Replika jego głowy znajduje się w Londyńskim muzeum. Herajon pozostawał miejscem kultu, aż do czasów rzymskich, kiedy to zniszczony popadł w ruinę i zapomnienie. Dziś na terenie wykopalisk obejrzeć można jedynie fundamenty świątyni oraz oraz relikty gimnazjonu. W okolicy można odnaleźć także liczne mykeńskie grobowce. Z Herajonem argiwskim łączy się również mit o bliźniakach Kleobisie i Bitonie, synach lokalnej kapłanki, kojarzonych ze słynnymi kurosami z muzeum w Delfach.

Herajon Argiwów - Plan

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Reklama
Polub nas