Muzeum Archeologiczne Abdery

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Region: Macedonia Wschodnia i Tracja
Miejscowość: Avdira
GPS: N: 40°58'58.06", E: 24°57'2.87"
Muzeum Archeologiczne Abdery
Muzeum Archeologiczne Abdery - panorama

Avdira to niewielka miejscowość w północno-wschodniej Grecji, położona w pobliżu ujścia rzeki Nestos do Morza Egejskiego. Główną atrakcją turystyczną jest tu otwarte na początku XXI wieku Muzeum Archeologiczne, prezentujące bogatą kolekcję przedmiotów oraz artefaktów wydobytych w okolicznych ruinach starożytnego miasta Abdera. Ekspozycja wzbogacona o ciekawe plansze i fotogramy ilustruje życie oraz obyczaje pogrzebowe ówczesnych jego mieszkańców. Pośród licznych monet, biżuterii, lampek oliwnych czy naczyń na szczególną uwagę zasługują pochodzące z III wieku p.n.e zdobiące ówczesne rezydencje marmurowe mozaiki przedstawiające Delfiny oraz terakotowy posążek Afrodyty. Starożytna Abdera znajdowała się niegdyś około 5 km w kierunku południowym od obecnego miasta. Według mitologii jej założycielem był sam Herakles (syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny), który w ten sposób chciał złożyć hołd swemu przyjacielowi Abderosowi (syn Hermesa), zabitemu przez drapieżne klacze Diomedesa (króla trackich Bistonów). W rzeczywistości Abderę założyli w VII wieku p.n.e koloniści z jońskiego miasta Klazomenaj w Azji Mniejszej w nadziei, że dogodne położenie pozwoli opanować handel z zamieszkującymi półwysep Bałkański - Trakami. W szczycie swojego rozkwitu miasto posiadało twierdzę obronną, dwa porty i otoczone było potężnymi murami obronnymi. W czasach bizantyjskich Abdera przemianowana została na Polistylon, a jej rozmiary skurczyły się zaledwie do ułamka wielkości dawnego polis. Ostatecznie miasto zostało opuszczone po przybyciu w te rejony Turków. Dziś w miejscu Abdery znajduje się rozległy teren wykopaliskowy.

Ciekawostki

  • Mieszkańcy Abdery byli dla starożytnych Greków uosobieniem prowincjuszy. Pomimo faktu, że miasto wydało tak znanych mędrców jak: Protagoras, Demokryt czy Anaksarchos określenie "abderyta" przetrwało do współczesności jako synonim głupca i prostaka.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Grecja leży w jednym z najbardziej niestabilnych sejsmicznie rejonów Europy. Stykają się tu trzy płyty kontynentalne: Eurazji, Afryki i Półwyspu Arabskiego. Ciągłe ścieranie się tych płyt wywołuje niezliczoną ilość mikrowstrząsów, a czasem także i większych trzęsień ziemi. W ciągu ostatnich czterech dekad naliczono ich w sumie około 20 tysięcy mikrowstrząsów.
Polub nas