Muzeum Archeologiczne Abdery

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Region: Macedonia Wschodnia i Tracja
Miejscowość: Avdira
GPS: N: 40°58'58.06", E: 24°57'2.87"
Muzeum Archeologiczne Abdery
Muzeum Archeologiczne Abdery - panorama

Avdira to niewielka miejscowość w północno-wschodniej Grecji, położona w pobliżu ujścia rzeki Nestos do Morza Egejskiego. Główną atrakcją turystyczną jest tu otwarte na początku XXI wieku Muzeum Archeologiczne, prezentujące bogatą kolekcję przedmiotów oraz artefaktów wydobytych w okolicznych ruinach starożytnego miasta Abdera. Ekspozycja wzbogacona o ciekawe plansze i fotogramy ilustruje życie oraz obyczaje pogrzebowe ówczesnych jego mieszkańców. Pośród licznych monet, biżuterii, lampek oliwnych czy naczyń na szczególną uwagę zasługują pochodzące z III wieku p.n.e zdobiące ówczesne rezydencje marmurowe mozaiki przedstawiające Delfiny oraz terakotowy posążek Afrodyty. Starożytna Abdera znajdowała się niegdyś około 5 km w kierunku południowym od obecnego miasta. Według mitologii jej założycielem był sam Herakles (syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny), który w ten sposób chciał złożyć hołd swemu przyjacielowi Abderosowi (syn Hermesa), zabitemu przez drapieżne klacze Diomedesa (króla trackich Bistonów). W rzeczywistości Abderę założyli w VII wieku p.n.e koloniści z jońskiego miasta Klazomenaj w Azji Mniejszej w nadziei, że dogodne położenie pozwoli opanować handel z zamieszkującymi półwysep Bałkański - Trakami. W szczycie swojego rozkwitu miasto posiadało twierdzę obronną, dwa porty i otoczone było potężnymi murami obronnymi. W czasach bizantyjskich Abdera przemianowana została na Polistylon, a jej rozmiary skurczyły się zaledwie do ułamka wielkości dawnego polis. Ostatecznie miasto zostało opuszczone po przybyciu w te rejony Turków. Dziś w miejscu Abdery znajduje się rozległy teren wykopaliskowy.

Ciekawostki

  • Mieszkańcy Abdery byli dla starożytnych Greków uosobieniem prowincjuszy. Pomimo faktu, że miasto wydało tak znanych mędrców jak: Protagoras, Demokryt czy Anaksarchos określenie "abderyta" przetrwało do współczesności jako synonim głupca i prostaka.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Reklama
Polub nas