Wyspa Skye (Isle of Skye)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Część: Szkocja
GPS: N: 57°24'49.17", W: 6°11'59.24"
Wyspa Skye
Wyspa Skye - panorama

Skye to niezwykle malownicza górzysta szkocka wyspa na Oceanie Atlantyckim (Morze Hebrydzkie), położona najbardziej na północ w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Widziana z lotu ptaka przypomina swoim kształtem rozgwiazdę, a jej niesamowite malownicze górzyste krajobrazy powodują, że miejsce to uznawane jest za jeden z najpiękniejszych zakątków w całej Szkocji. Pierwsze ślady człowieka na wyspie Skye pochodzą sprzed blisko 9 tysięcy lat i należą do najstarszych znalezisk archeologicznych w całej Szkocji. O istnieniu wyspy wiedzieli także starożytni Rzymianie, który na swoich mapach oznaczali ją jako Scetis. W kolejnych wiekach zajmowali ją wikingowie, jednak z uwagi na bliskość lądu Skye bardzo szybko utraciła norweski charakter i stała się głównym obiektem rywalizacji szkockich klanów. Na przemian władali nią członkowie klanu MacLeod z Trotterbush i MacDonald ze Sleat. W 1745 roku wyspa stała się schronieniem pokonanego Pięknego Księcia Karolka, któremu pomogła słynna szkocka bohaterka narodowa Flora MacDonald. Na przełomie XIX i XX wieku po na skutek angielskich represji oraz walk za wsparcie udzielone jakobitom populacja wyspy zaczęła gwałtownie spadać. Liczba ludności zmniejszyła się z blisko 24 tysięcy na obecne 9 tysięcy. Skye zawsze słynęła jako bastion celtyckiego folku i kultury o czym na każdym kroku przypominają dwujęzyczne drogowskazy. Klimat wyspy charakteryzuje się silnymi wiatrami, dużą ilością opadów (królestwo deszczu), a temperatura w ciągu roku waha się od 6°C w styczniu do 15°C w okresie letnim.

Wyspa Skye - Plan

Jedną z ciekawszych atrakcji wyspy są sięgające blisko 1000 metrów wzgórza Cuillin (Cuillin Hills, An Cuiltheann). Na przejście całego grzbietu potrzeba przy dobrej pogodzie około 15-20 godzin, a ich najtrudniej dostępnym fragmentem jest przypominające tatrzańską Orlą Perć - Black Cuillion. Trasa na Sgurr a'Ghreadaidh (973 metrów n.p.m.) stanowi jeden z najdłuższych wspinaczkowych szlaków w całej Wielkiej Brytanii. Inne, łatwiejsze w podejściu chętnie odwiedzane szczyty to Sgurr Alasdair (992 metry n.p.m.) i Sgurr na Banachdich (965 metrów n.p.m.). Malownicze skalne wierzchołki odnaleźć można także na północy półwyspu Trotternish, w tzw. obszarze Quirang. Poszczególne kamienie osiągają tu prawie 40 metrów wysokości, a tym co przyciąga tu najwięcej ludzi jest słynna formacja skalna zwana Old Man of Storr (Stary Człowiek ze Storr). Ta gigantyczna wulkaniczna maczuga widziana jest praktycznie z całej północnej części wyspy. Pozostałe atrakcje wyspy to miasteczko Portree z XVIII wieczną zabudową, stanowiący główną siedzibę klanu MacDonald - Zamek Dunvegan (Dunvegan Castle), pozostałości strawionej przez pożar w 1855 roku neogotyckiej rezydencji Armadale (Armadale Castle) oraz Muzeum Życia Wyspy Skye (Skye Museum of Island Skye). W 1995 roku po wybudowaniu przeprawy mostowej Kyle of Lochalsh wyspa stała się łatwo dostępna co zaowocowało zwiększeniem ruchu turystycznego.

Zdjęcia [10]
Wyspa Skye
Wyspy Greg· 1200
Wyspa Skye
Wyspy Greg· 1327
Wyspa Skye
Wyspy Greg· 1372
Wyspa Skye
Wyspy Greg· 1268
Wyspa Skye
Wyspy Greg· 1480
Wyspa Skye
Wyspy Greg· 1295
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Polub nas