Gyöngyös

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Heves
Strona Internetowa: www.gyongyos.hu
GPS: N: 47°46'60.00", E: 19°55'60.00"
Gyöngyös
Gyöngyös - panorama

Gyöngyös to miasto w północnej części Węgier, położone u południowych podnóży pasma górskiego Mátra. To właśnie stąd pod koniec średniowiecza zaczęły wyruszać na północ (a więc także i do Polski), transporty beczek z winem (słynnym węgrzynem). Historia miasta jak i jego początki są nierozerwalnie związane z tym wyśmienitym trunkiem. Winną latorośl uprawiano tu jeszcze przed przybyciem Węgrów na te tereny. W 1334 roku ówczesny król Węgier Karol Robert (1288-1342) nadał osadzie prawa miejskie w zamian za poparcie udzielone mu w sporze z węgierskimi feudałami. Z tego okresu pochodzi także obecny herb miasta przedstawiający biegnącego wilka upamiętniający ówczesnego pana Gyöngyös - Tamása Szécsényiego noszącego przydomek Farkas (Wilk). Jednym z przywilejów które zapoczątkowały rozwój osady było zezwolenie na swobodne rozporządzanie wyprodukowanym przez okolicznych mieszkańców winem. Wkrótce potem rozpoczęto także budowę kościoła oraz klasztoru. W XVII wieku miasto zostało najechane i zdobyte przez Turków. Pod okupacją osmańską pozostawało przez blisko półtora wieku, po której dostało się we władanie Habsburgów. W czasie powstania Rakoczego Gyöngyös stanowiło jedną z głównych kwater powstańczych gdzie m in. prowadzone były rokowania pokojowe z Habsburgami. Pod koniec XVIII wieku miasto dostało się we władanie członków możnego rodu Orczych. Gyöngyös przeżywało wówczas swój kolejny złoty wiek. Do miasta liczne przybywali greccy i żydowscy kupcy. Wzniesiono też wiele nowych okazałych budowli z klasycystycznym pałacem na czele. Obecnie Gyöngyös stanowi jeden z największych ośrodków miejskich Mátry, a także ważny węzeł komunikacyjny regionu.

Zwiedzanie

W Gyöngyös zachowało się wiele ciekawych i zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. barokowy kościół św. Bartłomieja (Szent Bertalan-templom), pomnik Karola Roberta, gotycki kościół św. Elżbiety, późnobarokowy skarbiec kościelny (dawny Dom Świętej Korony), kościół i klasztor Franciszkanów ze słynną Biblioteką Franciszkańską (jedyną w całych Węgrzech która przetrwała w nienaruszonym stanie do czasów obecnych) oraz klasycystyczny Pałac Orczych (Orczy-kastély) w którym funkcjonuje dziś Muzeum Mátry. Odwiedzając Gyöngyös warto także wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Startuje ona około 100 metrów od pałacu, a jej trasy (jedna mająca 25 km, a druga 6 km) wiodą przez malownicze góry Mátra. W sezonie letnim pociągi kursują codziennie w godz. 8:00-18:00.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Węgier pochodzi słynna zabawka zwana Kostką Rubika. Wynaleziona została w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każda ze ścianek miała ten sam kolor. Pierwsze ułożenie kostki zajęło wynalazcy około miesiąca czasu. Dziś już wiadomo, że magiczną liczbą kostki jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać wykonując maksymalnie 20 ruchów.
Reklama
Polub nas