Sagunto (Sagunt)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Walencja
Populacja: 56 000
GPS: N: 39°40'35.00", W: 0°16'24.00"
Sagunto
Sagunto - panorama
Sagunto (kat. Sagunt) to miasto we wschodniej Hiszpanii, położone przy ujściu rzeki Paláncia do Morza Śródziemnego w regionie zwanym Costa del Azahar (Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy). Jego historia sięga czasów starożytnych kiedy to znajdowała się tu iberyjska osada Arse. Rozwój handlu z Fenicjanami i Grekami spowodował, że bardzo szybko stała się ona ważnym ośrodkiem w regionie. W V wieku p.n.e. miasto zostało otoczone od strony morza potężnymi murami obronnymi i podniesione do ragi stolicy ówczesnego państwa iberyjskiego. Po sprzymierzeniu z Rzymem, w 219 roku p.n.e. przez blisko osiem miesięcy Arse skutecznie odpierało ataki wojsk legendarnego kartagińskiego wodza Hannibala. W końcu Kartagińczykom udało się sforsować mury, ale zastali jedynie ruiny i zgliszcza. Zdesperowani mieszkańcy wycofując się sami podpalili miasto. Niespełna 10 lat po tym wydarzeniu miasto zostało zajęte przez rzymian i przemianowane na Saguntum. Wkrótce potem odbudowane stało się ponownie ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Wraz z upadkiem Cesarstwa Saguntum było wielokrotnie najeżdżane i zajmowane przez kolejno Alanów, Wandalów, Gotów i Bizantyjczyków. W VIII wieku po zajęciu Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów miasto zmieniło swoją nazwę na Morbiter. Pod panowaniem muzułmańskim pozostawało, aż do połowy XIII wieku, kiedy to zostało oswobodzone przez wojska Jakuba I Zdobywcę i włączone do Aragonii.
Obecnie Sagunto to jeden z ciekawszych w regionie ośrodków turystyczno-wypoczynkowych. Wielowiekowa historia pozostawiła tu kilka ciekawych zabytków. Najważniejsze z nich to m in. wybudowany w I wieku n.e. rzymski amfiteatr, XIV wieczny kościół Santa Maria, Muzeum Archeologiczne, XIII wieczny kościół Iglesia de El Salvador, liczne bogato zdobione herbami rodów barokowe rezydencje kupieckie oraz znajdujący się w miejscu starożytnej iberyjskiej osady Arse rozległy zespół zamkowy (castell).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Concha Piquer (1908-1990) to urodzona w Walencji legendarna hiszpańska aktorka i śpiewaczka. Swego czasu uznawana była za niezrównaną w świecie wykonawczynię pieśni flamenco i coplas. Wystąpiła także z Alem Jolsonem w pierwszym w historii kina filmie dźwiękowym pt. "Śpiewak z jazzbandu".
Reklama
Polub nas