Ksanti (Xanthi)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Macedonia Wschodnia i Tracja
GPS: N: 41°7'60.00", E: 24°52'60.00"
Ksanti
Ksanti - panorama

Ksanti to miasto w północno-wschodniej Grecji, położone na malowniczych stokach Rodopów nad niewielką rzeczką Kosynthos. Jego początki sięgają IX wieku n.e. kiedy to katoliccy biskupi przekształcili niewielką wówczas osadę zwana Xantheia w jedną ze swoich siedzib. Na przełomie XIII I XIV wieku Ksanti stanowiło jeden z ważniejszych ośrodków miejskich w regionie. O tamtych czasach przypominają dziś znajdujące się na obrzeżach miasta pozostałości bizantyjskiej twierdzy z murami obronnymi i basztami. Na początku XVIII wieku Ksanti wraz z sąsiednią Genisseą rozpoczęły produkcję doskonałego tytoniu, który stał się znanym i cenionym towarem eksportowym w całej Europie. Wkrótce potem miasto stało się tytoniową stolicą kraju o czym przypominają rozległe lokalne plantacje. Kres świetności Ksanti nastąpił w pierwszej połwie XIX wieku, kiedy to nawiedzone i zniszczone zostało przez dwa trzęsienia ziemi. Kolejny rozkwit miasta nastąpił jeszcze w tym samym wieku. Stało się to za sprawą wielkiego pożaru Genisei, a co za tym idzie przeniesienia wszystkich urzędów, firm i zakładów do Ksanti. W 1912 roku miasto zostało zajęte przez Bułgarów, a w 1919 roku na mocy traktatu pokojowego podpisanego w Neuilly-sur-Seine pod Paryżem Ksanti wraz z okolicznymi terenami przekazane zostało Grecji. Większość atrakcji turystycznych Ksanti rozlokowana jest na terenie starego miasta (paleo poli), które stanowi jedną z najrozleglejszych zabytkowych stref miejskich w całej Grecji. W zespole urbanistycznym spotkać można zarówno elementy architektury klasycystycznej, tradycyjnej jak i orientalnej. na uwagę zasługują liczne domy budowane niegdyś przez zamożnych kupców tytoniowych. W jednym z nich funkcjonuje obecnie Muzeum Folkloru, z ciekawą ekspozycją dotyczącą przemysłu tytoniowego. W mieście organizowany jest jeden z największych targów w okolicy. W sobotnie poranki zjeżdżają się tu Grecy, Turcy, Cyganie i Pomakowie handlując przeróżnymi towarami.

Pomacy

Ksanti uważane jest także za nieoficjalną stolicę Pomaków - jasnowłosego ludu o słowiańskiej urodzie żyjącego w górach zachodniej i środkowej Tracji. Stanowią oni jedną z najbardziej kontrowersyjnych mniejszości etnicznych w Grecji. Ich prawa zagwarantowane jeszcze w 1923 roku przez Traktat Lozański są łamane po dziś dzień. Do 1995 roku żyli oni w wydzielonej strefie militarnej, bez prawa poruszania się powyżej 30 km od miejsca zamieszkania. Badania greckich uczonych wykazały, że nie mają oni nic wspólnego z Turkami i są najczystszej krwi Grekami. Turcy twierdzą zaś, że Pomacy są potomkami jednego z osmańskich plemion, a Bułgarzy że są Bułgarami, którzy w XVII wieku zostali siłą nawróceni na islam.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Grecja to kraj morski, którego wody terytorialne zajmują około 400 tysięcy km2. Linia brzegowa kraju jest przeszło pięćdziesięciokrotnie dłuższa niż granice lądowe,
Reklama
Polub nas