Modena

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Emilia-Romania
GPS: N: 44°38'46.00", E: 10°55'33.00"
Modena
Modena - panorama
Modena to miasto w północnych Włoszech, położone w dolinie rzeki Pad około 10 km w kierunku południowym od Toskańsko-Emiliańskich Apeninów. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka etruska, a później gallijska osada. W 218 roku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy przekształcili ją w jedną ze swoich licznych kolonii i nazwali Mutina. Wtedy też dzięki korzystnemu położeniu na na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych rozpoczął się okres rozwoju Modeny, który trwał przez blisko pięć kolejnych stuleci. Kres świetności miasta nastąpił wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. W kolejnych wiekach ze względu na swoje położenie miasto było wielokrotnie wykorzystywane jako baza w czasie wojen z barbarzyńcami. Ze względu na wylewy Padu i powodzie miasto było kilkukrotnie zalewane i opuszczane. Na przełomie XI i XII wieku Modena stanowiła własność Matyldy Toskańskiej (1046-1115), a w czasie wojen Gibelinów z Gwelfami miasto opowiedziało się po stronie cesarza Fryderyka II. W 1598 roku po włączeniu Ferrary do Państwa Kościelnego, książę Cezar d'Este (1561-1628) przeniósł do Modeny swoją stolicę jednocześnie czyniąc z niej księstwo. Ostatecznie w 1860 roku miasto została włączone do Królestwa Sardynii, a niespełna rok później stało się częścią Królestwa Włoch.

Zwiedzanie
Modena nie stanowi tak atrakcyjnego turystyczne ośrodka jak Wenecja czy Florencji, ale mimo to warto tu się zatrzymać i obejrzeć kilka zabytkowych budowli. Najcenniejszym budynkiem miasta jest usytuowana przy głównym placu miejskim (Piazza Grande) monumentalna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Geminiana (Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku i obecnie uważana jest za jeden z najpiękniejszych romańskich kościołów w Italii. W jej wnętrzu znajduje się grobowiec patrona miasta św. Geminiana, do którego corocznie 31 stycznia ściągają tłumy pielgrzymów. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się wybudowana w XIV stuleciu gotycka krzywa wieża (kolejna we Włoszech) zwana Torre Ghirlandina. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Modeny to m.in. XVII wieczny kościół św. Wincentego (Chiesa di San Vincenzo), budynek ratusza miejskiego, wybudowany w XVII stuleciu Pałac Książęcy (Palazzo Ducale), XVII wieczny kościół Voto (Chiesa del Voto) oraz wybudowany w XVIII wieku przez rodzinę Este okazały Palazzo Dei Musei. W 1997 roku miejska katedra w Modenie wraz z placem Piazza Grande na którym się znajduje zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W 1935 roku w Modenie urodził się słynny włoski śpiewak operowy (tenor liryczny) Luciano Pavarotti.
- W pobliżu Modeny znajdują się słynne zakłady samochodowe Ferrari i Maserati.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1678 roku w Wenecji urodził się słynny włoski skrzypek i kompozytor Antonio Lucio Vivaldi. Znany i ceniony jest on głównie z cyklu 4 koncertów skrzypcowych zatytułowanych Cztery pory roku (Le quattro stagioni).
Reklama
Polub nas