Modena

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Emilia-Romania
GPS: N: 44°38'46.00", E: 10°55'33.00"
Modena
Modena - panorama

Modena to miasto w północnych Włoszech, położone w dolinie rzeki Pad, około 10 km w kierunku południowym od Apenin Toskańsko-Emiliańskich. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka etruska, a później gallijska osada. W 218 roku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy przekształcili ją w jedną ze swoich licznych kolonii i nazwali Mutina. Korzystne położenie na na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Okres prosperity i dynamiczny rozwój Modeny ciągnął przez blisko pięć kolejnych stuleci. Kres świetności miasta nastąpił wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. W kolejnych wiekach ze względu na swoje położenie miasto było wielokrotnie wykorzystywane jako baza w czasie wojen z barbarzyńcami. Ze względu na wylewy Padu i powodzie miasto było kilkukrotnie zalewane i wysiedlane. Na przełomie XI i XII wieku Modena stanowiła własność Matyldy Toskańskiej (1046-1115), a w czasie wojen Gibelinów z Gwelfami miasto opowiedziało się po stronie cesarza Fryderyka II. W 1598 roku po włączeniu Ferrary do Państwa Kościelnego, książę Cezar d'Este (1561-1628) przeniósł do Modeny swoją stolicę jednocześnie czyniąc z niej księstwo. Ostatecznie w 1860 roku miasto została włączone do Królestwa Sardynii, a niespełna rok później stało się częścią Królestwa Włoch.

Zwiedzanie

Modena nie stanowi tak atrakcyjnego turystyczne ośrodka jak Wenecja czy Florencji, ale mimo to warto tu się zatrzymać i obejrzeć kilka zabytkowych budowli. Najcenniejszym budynkiem miasta jest usytuowana przy głównym placu miejskim (Piazza Grande) monumentalna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Geminiana (Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku i obecnie uważana jest za jeden z najpiękniejszych romańskich kościołów w Italii. W jej wnętrzu znajduje się grobowiec patrona miasta św. Geminiana, do którego corocznie 31 stycznia ściągają tłumy pielgrzymów. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się wybudowana w XIV stuleciu gotycka krzywa wieża (kolejna we Włoszech) zwana Torre Ghirlandina. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Modeny to m.in. XVII wieczny kościół św. Wincentego (Chiesa di San Vincenzo), budynek ratusza miejskiego, wybudowany w XVII stuleciu Pałac Książęcy (Palazzo Ducale), XVII wieczny kościół Voto (Chiesa del Voto) oraz wybudowany w XVIII wieku przez rodzinę Este okazały Palazzo Dei Musei. W 1997 roku miejska katedra w Modenie wraz z placem Piazza Grande na którym się znajduje zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzea w Modenie

  • Galeria Estense (Galleria Estense) - znajduje się w okazałym gmachu (Palazzo dei Musei) przy placu św. Augustyna (Largo Porta Sant'Agostino, 337) i prezentuje głównie dzieła włoskich malarzy tworzących na przełomie od XIV do XVIII wieku. Trzon ekspozycji stanowią pokaźne zbiory członków rodziny Este, którzy zarządzali Modeną w latach 1288-1796. Obejrzeć można tu prace takich artystów jak m.in. Jacopo Tintoretto, Cosme Tura, Sandro Botticelli, Jan Gossaert,Guido Reni czy Ludovico Carracci.
  • Muzeum Archeologiczne (Museo Lapidario Estense) znajduje się na parterze w okazałym gmacu (Palazzo dei Musei) przy placu św. Augustyna (Largo Porta Sant'Agostino, 337) i prezentuje różnego rodzaju artefakty i znaleziska jakie udało się odnaleźć w czasie prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta. Obejrzeć można tu m.in. lapidarium, przeniesione z katedry nagrobki, starożytne sarkofagi oraz pozostałości rzymskiej drogi.
  • Muzeum Luciano Pavarottiego (Casa Museo Pavarotti) - znajduje się w domu słynnego tenora przy ulicy Stradello Nava 6 i prezentuje historię kariery oraz działalności artystycznej Pavarottiego. Wystrój wielu pomieszczeń w posiadłości pozostał w nienaruszonym stanie od czasów, gdy mieszkał tu artysta. W muzeum obejrzeć można m.in. kostiumy w jakich artysta występował na wielkich scenach operowych świata, jego prywatne partytury, pamiątki osobiste, listy czy obrazy jakie namalował. Osobny pokój poświęcono jego znanej na całym świecie inicjatywie muzyczno-dobroczynnej Pavarotti & Friends, czyli koncertom w Modenie, w trakcie których tenor śpiewał wielkie przeboje muzyki klasycznej i rockowe.
  • Muzeum Figurek (Museo della figurina) - znajduje się w Palazzo Santa Margherita przy ulicy Corso Canalgrande 103 i prezentuje różnego rodzaju karty handlowe, odbitki, pudełka, znaczki plakatowe, kieszonkowe kalendarze oraz naklejki jakie produkowane były we Włoszech na przełomie XIX i XX wieku. Pomysł założenia muzeum zrodził się z pasjonującej pracy kolekcjonerskiej Giuseppe Paniniego, założyciela słynnej firmy naklejającej naklejki w 1961 roku, wraz ze swoimi braćmi Benito, Franco Cosimo i Umberto.
  • Muzuem Motoryzacji PANINI (Musée automobile PANINI) - znajduje się przy ulicy Via Corletto Sud, 320 i prezentuje klolekcję pojazdów zgromadzonych przez włoskiego przedsiębiorcę Umberto Paniniego. Prezentowane są tu głównie samochody jakie produkowane były przez włoski koncern Maserati.

Ciekawostki

  • W Modenie urodził się słynny włoski śpiewak operowy (tenor liryczny) Luciano Pavarotti (1935-2007);
  • W pobliżu Modeny znajdują się słynne zakłady samochodowe Ferrari i Maserati.

Zdjęcia [10]
Modena
Miasta Bosa Stopa· 517
Modena
Miasta Bosa Stopa· 517
Modena
Miasta Bosa Stopa· 526
Modena
Miasta Bosa Stopa· 532
Modena
Miasta Bosa Stopa· 560
Modena
Miasta Bosa Stopa· 519
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wenecja jest jedynym na świecie miastem zbudowanym w całości na wodzie.
Polub nas