Modena - panorama

Modena to miasto w północnych Włoszech, położone w dolinie rzeki Pad, około 10 km w kierunku południowym od Apenin Toskańsko-Emiliańskich. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka etruska, a później gallijska osada. W 218 roku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy przekształcili ją w jedną ze swoich licznych kolonii i nazwali Mutina. Korzystne położenie na na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Okres prosperity i dynamiczny rozwój Modeny ciągnął przez blisko pięć kolejnych stuleci. Kres świetności miasta nastąpił wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. W kolejnych wiekach ze względu na swoje położenie miasto było wielokrotnie wykorzystywane jako baza w czasie wojen z barbarzyńcami. Ze względu na wylewy Padu i powodzie miasto było kilkukrotnie zalewane i wysiedlane. Na przełomie XI i XII wieku Modena stanowiła własność Matyldy Toskańskiej (1046-1115), a w czasie wojen Gibelinów z Gwelfami miasto opowiedziało się po stronie cesarza Fryderyka II. W 1598 roku po włączeniu Ferrary do Państwa Kościelnego, książę Cezar d'Este (1561-1628) przeniósł do Modeny swoją stolicę jednocześnie czyniąc z niej księstwo. Ostatecznie w 1860 roku miasto została włączone do Królestwa Sardynii, a niespełna rok później stało się częścią Królestwa Włoch.

Zwiedzanie

Modena nie stanowi tak atrakcyjnego turystyczne ośrodka jak Wenecja czy Florencji, ale mimo to warto tu się zatrzymać i obejrzeć kilka zabytkowych budowli. Najcenniejszym budynkiem miasta jest usytuowana przy głównym placu miejskim (Piazza Grande) monumentalna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Geminiana (Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku i obecnie uważana jest za jeden z najpiękniejszych romańskich kościołów w Italii. W jej wnętrzu znajduje się grobowiec patrona miasta św. Geminiana, do którego corocznie 31 stycznia ściągają tłumy pielgrzymów. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się wybudowana w XIV stuleciu gotycka krzywa wieża (kolejna we Włoszech) zwana Torre Ghirlandina. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Modeny to m.in. XVII wieczny kościół św. Wincentego (Chiesa di San Vincenzo), budynek ratusza miejskiego, wybudowany w XVII stuleciu Pałac Książęcy (Palazzo Ducale), XVII wieczny kościół Voto (Chiesa del Voto) oraz wybudowany w XVIII wieku przez rodzinę Este okazały Palazzo Dei Musei. W 1997 roku miejska katedra w Modenie wraz z placem Piazza Grande na którym się znajduje zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzea w Modenie

  • Galeria Estense (Galleria Estense) - znajduje się w okazałym gmachu (Palazzo dei Musei) przy placu św. Augustyna (Largo Porta Sant'Agostino, 337) i prezentuje głównie dzieła włoskich malarzy tworzących na przełomie od XIV do XVIII wieku. Trzon ekspozycji stanowią pokaźne zbiory członków rodziny Este, którzy zarządzali Modeną w latach 1288-1796. Obejrzeć można tu prace takich artystów jak m.in. Jacopo Tintoretto, Cosme Tura, Sandro Botticelli, Jan Gossaert,Guido Reni czy Ludovico Carracci.
  • Muzeum Archeologiczne (Museo Lapidario Estense) znajduje się na parterze w okazałym gmacu (Palazzo dei Musei) przy placu św. Augustyna (Largo Porta Sant'Agostino, 337) i prezentuje różnego rodzaju artefakty i znaleziska jakie udało się odnaleźć w czasie prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta. Obejrzeć można tu m.in. lapidarium, przeniesione z katedry nagrobki, starożytne sarkofagi oraz pozostałości rzymskiej drogi.
  • Muzeum Luciano Pavarottiego (Casa Museo Pavarotti) - znajduje się w domu słynnego tenora przy ulicy Stradello Nava 6 i prezentuje historię kariery oraz działalności artystycznej Pavarottiego. Wystrój wielu pomieszczeń w posiadłości pozostał w nienaruszonym stanie od czasów, gdy mieszkał tu artysta. W muzeum obejrzeć można m.in. kostiumy w jakich artysta występował na wielkich scenach operowych świata, jego prywatne partytury, pamiątki osobiste, listy czy obrazy jakie namalował. Osobny pokój poświęcono jego znanej na całym świecie inicjatywie muzyczno-dobroczynnej Pavarotti & Friends, czyli koncertom w Modenie, w trakcie których tenor śpiewał wielkie przeboje muzyki klasycznej i rockowe.
  • Muzeum Figurek (Museo della figurina) - znajduje się w Palazzo Santa Margherita przy ulicy Corso Canalgrande 103 i prezentuje różnego rodzaju karty handlowe, odbitki, pudełka, znaczki plakatowe, kieszonkowe kalendarze oraz naklejki jakie produkowane były we Włoszech na przełomie XIX i XX wieku. Pomysł założenia muzeum zrodził się z pasjonującej pracy kolekcjonerskiej Giuseppe Paniniego, założyciela słynnej firmy naklejającej naklejki w 1961 roku, wraz ze swoimi braćmi Benito, Franco Cosimo i Umberto.
  • Muzuem Motoryzacji PANINI (Musée automobile PANINI) - znajduje się przy ulicy Via Corletto Sud, 320 i prezentuje klolekcję pojazdów zgromadzonych przez włoskiego przedsiębiorcę Umberto Paniniego. Prezentowane są tu głównie samochody jakie produkowane były przez włoski koncern Maserati.

Ciekawostki

  • W Modenie urodził się słynny włoski śpiewak operowy (tenor liryczny) Luciano Pavarotti (1935-2007);
  • W pobliżu Modeny znajdują się słynne zakłady samochodowe Ferrari i Maserati.

mail

Multimedia