Katedra w Mejorada del Campo (Catedral de Justo)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Prowincja: Madryt
Miejscowość: Mejorada del Campo
Strona Internetowa: www.cathedraljusto.com
GPS: N: 40°23'39.24", W: 3°29'17.53"
Katedra w Mejorada del Campo - panorama

Mejorada del Campo to niewielka miejscowość w środkowej Hiszpanii, położona na wschodnich przedmieściach Madrytu. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowana w samym sercu miasteczka nietypowa katedra. Jej budowa rozpoczęta została w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i prowadzona była przez zaledwie jednego człowieka. Był nim pewien mnich Justo Gallego Martínez nazywany przez miejscowych potocznie Don Justo. Niegdyś należał on do cechującego się bardzo surowymi regułami klasztoru trapistów. W 1961 roku zachorował na gruźlicę i zmuszony został do opuszczenia murów opactwa. Wtedy to poprzysiągł Matce Bożej z Pilar w Saragossie (patronce Hiszpanii), że jeśli wyzdrowieje to wybuduje własnymi rękami wspaniałą świątynię. Kiedy wyzdrowiał dotrzymał obietnicy i na odziedziczonym po rodzicach skrawku ziemi w Mejorada del Campo rozpoczął budowę kościoła. Przez wiele kolejnych lat Don Justo swój projekt realizował mozolnie cegła po cegle. Do budowy używał odpadów lub złomu (zużyte butelki czy części starych samochodów), a także materiałów budowlanych jakie dostarczali mu kuzyni oraz liczni darczyńcy wspierający jego sprawę. Co ciekawe nie miał on wcześniej żadnego doświadczenia budowlanego. Początkowo znajomi jak i mieszkańcy miasteczka byli bardzo sceptycznie nastawieni do projektu. Jednak wraz z postępami budowlanymi, kiedy katedra uzyskała znaczące rozmiary i z daleka zaczęła przypominać dzieło doświadczonego architekta Don Justo zdobył wielu zwolenników, a także poparcie włodarzy miasta. W swoim najwyższym punkcie świątynia ma aż 40 metrów wysokości. O niebywałym wysiłku i pomysłowości budowniczego świadczy fakt, że cała konstrukcja powstała ona bez użycia dźwigu. Kolumny podtrzymujące sklepienie Don Justo wykonał z beczek wypełnionych betonem, a dach ze starych pojemników spożywczych.

Ciekawostki

  • Don Justo nigdy nie uzyskał od władz miasta pozwolenia na budowę, ale przymykają one oko na samowolę budowlaną z uwagi na stale rosnące przychody z turystyki;
  • Inspiracją dla Don Justo była Bazylika św. Piotra w Rzymie, Biały Dom w Waszyngtonie oraz wiele europejskich zamków i kościołów.

El Loco de la Catedral (The Madman and the Cathedral) from James Rogan on Vimeo.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Gest pukania się w czoło mający u nas negatywne znaczenie w Hiszpanii oznacza zupełnie coś innego. Świadczy bowiem o pochwale inteligencji danej osoby.
Polub nas