Ajia Napa (Αγία Νάπα)

Cypr
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Dystrynkt: Famagusta
Strona Internetowa: www.agianapa.org.cy
GPS: N: 34°58'48.00", E: 34°0'0.00"
Ajia Napa
Ajia Napa - panorama

Ajia Napa (Aya Napa) to niewielkie miasteczko i zarazem popularny ośrodek turystyczny na Cyprze, położony na południowo-wschodnim krańcu wyspy nad brzegiem Morza Śródziemnego w pobliżu Przylądka Greco. Niegdyś znajdowała się tu niewielka wioska rybacka, która w bardzo szybkim czasie przekształciła się w nowoczesny kurort z licznymi luksusowymi hotelami, tawernami, klubami oraz dyskotekami. Dziś na każdym korku spotkać tu można turystów przybyłych praktycznie z każdego zakątka świata. Ponadto wokół miasta znajdują się też wiele pięknych piaszczystych plaż (najpopularniejsze to Nissi Beach i Makronissos Beach). Część z nich szczyci się certyfikatem Błękitnej Flagi. Każda z plaż kusi bogatą ofertą sportów wodnych. Według miejscowych legend wybrzeże miasta zamieszkuje potwór, który swoim wyglądem przypomina po części morświna i smoka.

Ciekawostki

  • Nazwa Ajia Napa (Święta Pani Lasów) pochodzi od XVI wiecznego weneckiego klasztoru jaki znajduje się w centrum miasta. Powstał on w miejscu jaskini w której odnaleziono ikonę Matki Bożej.

Zdjęcia [10]
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1656
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1609
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1620
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1665
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1657
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1641
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Odwiedzając Cypr koniecznie trzeba spróbować lokalnych słodkości, z których słynie wyspa. Soutzoukos to masa złożona z winogron, cynamonu i orzechów, podawana w miseczkach na ciepło jest niezwykle sycąca i zadowoli nawet najbardziej wybredne gusta. Kiefterka zaś to niezwykle smaczne suszone kosteczki. Miłośnicy łakoci mogą odwiedzić jedyną swoim rodzaju fabrykę czekolady w górach Troodos.
Polub nas