Ajia Napa (Αγία Νάπα)

Cypr
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Dystrynkt: Famagusta
Strona Internetowa: www.agianapa.org.cy
GPS: N: 34°58'48.00", E: 34°0'0.00"
Ajia Napa
Ajia Napa - panorama
Ajia Napa (Aya Napa) to niewielkie miasteczko i zarazem popularny ośrodek turystyczny na Cyprze, położony na południowo-wschodnim krańcu wyspy nad brzegiem Morza Śródziemnego w pobliżu Przylądka Greco. Niegdyś znajdowała się tu niewielka wioska rybacka, która w bardzo szybkim czasie przekształciła się w nowoczesny kurort z licznymi luksusowymi hotelami, tawernami, klubami oraz dyskotekami. Dziś na każdym korku spotkać tu można turystów przybyłych praktycznie z każdego zakątka świata. Ponadto wokół miasta znajdują się też wiele pięknych piaszczystych plaż (najpopularniejsze to Nissi Beach i Makronissos Beach). Część z nich szczyci się certyfikatem Błękitnej Flagi. Każda z plaż kusi bogatą ofertą sportów wodnych. Według miejscowych legend wybrzeże miasta zamieszkuje potwór, który swoim wyglądem przypomina po części morświna i smoka.

Ciekawostki
- Nazwa Ajia Napa (Święta Pani Lasów) pochodzi od XVI wiecznego weneckiego klasztoru jaki znajduje się w centrum miasta. Powstał on w miejscu jaskini w której odnaleziono ikonę Matki Bożej.
Zdjęcia [10]
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1103
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1115
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1117
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1134
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1153
Ajia Napa
Plaże, morza, jeziora i rzeki Ewa Brujita· 1141
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 36 roku p.n.e. Cypr zostały podarowany w prezencie dla słynnej egipskiej królowej Kleopatry od zakochanego w niej Marka Antoniusza. Niewiele też brakowało, aby wyspa dostała się we władanie polskiej królewny. W XV wieku szansę objęcia cypryjskiego tronu miała córka Jagiełły - Jadwiga. O jej rękę bowiem starał się królujący na Cyprze - Joannis Luzyniański. Niestety, poseł z darami od niego przyjechał zbyt późno, ponieważ Jadwiga zmarła na gruźlicę (choć zdaniem niektórych została otruta).
Reklama
Polub nas