Sopron

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Győr-Moson-Sopron
Populacja: 56 394
Powierzchnia: 169 km²
Strona Internetowa: www.sopron.hu
GPS: N: 47°41'5.63", E: 16°34'58.99"
Sopron
Sopron - panorama

Sopron to zabytkowe miasto na Węgrzech, położone nad brzegiem rzeczku Ikvy w okolicach Jeziora Nezyderskiego w bezpośrednim sąsiedztwie austriackiej granicy. To praktycznie nie tknięte żadną wojną miasto szczyci się jedną z największych ilości średniowiecznych zabytków w kraju. Początki Sopronu sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu rzymski obóz warowny zwany Scarbantia. Po upadku Cesarstwa dostał się on pod panowanie Madziarów, którzy wnieśli tu jedną ze swoich twierdz. W 1277 roku Sopron otrzymał status wolnego miasta królewskiego, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. W okresie średniowiecza miasto rozwijało się dynamicznie jako ważny ośrodek handlu i komunikacji z zachodem. W drugiej połowie XVI wieku część miasta została nawiedzona i strawiona przez pożar. Odbudowano je głownie w barokowym stylu. Do XX wieku Sopron stanowił centrum Burgenlandu, który do 1919 roku należał do Węgier, a po I wojnie światowej stał się częścią Austrii. W zorganizowanym wtedy plebiscycie mieszkańcy miasta opowiedzieli się jednak za chęcią przynależności do Węgier. W podzięce za ten gest Węgry przyznały Sopronowi status Wiernego Miasta o czym dziś przypomina znajdujący się na głównej bramie miejskiej prowadzącej do Starego Miasta napis - Civitas Fidelissima (Najwierniejsze miasto).

Zwiedzanie

W swojej wielowiekowej historii miastu prawie zawsze udawało się cało wychodzić ze wszystkich wojen i zawieruch dziejowych. Dzięki temu po dziś dzień zachował się tu oryginalny średniowieczny układ ulic oraz wiele niezwykle cennych i zabytkowych budowli. Jednym z symboli Sopronu jest monumentalna 60 metrowa Wieża Strażacka (Tüztorony). Swój ostateczny barokowy kształt budowla ta uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVII wieku. Na szczycie wieży znajduje się udostępniony dla turystów taras widokowy, skąd rozpościera się przepiękna panorama starego miasta. Pozostałe ważne zabytki Sopronu to m.in. znajdująca się na głównym placu miasta (Fő tér) XVIII wieczna barokowa Kolumna Trójcy Świętej, XIII wieczny kościół benedyktyński zwany Kozim (Kecske Templom), rokokowy Pałac Erdődyego, budynek Ratusza (Városháza), mieszące się w dawnej aptece Muzeum Farmacji, neogotycki Kościół Najświętszej Marii Panny oraz liczne pozostałości obwarowań z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W mieście znajduje się także przeszło 20 różnego rodzaju muzeów oraz wiele nastrojowych winiarni, w których skosztować można znakomitego lokalnego czerwonego wina kékfrankos.

Zdjęcia [6]
Sopron
Miasta Fantasta· 200
Sopron
Miasta Fantasta· 180
Sopron
Miasta Fantasta· 181
Sopron
Miasta Fantasta· 182
Sopron
Miasta Fantasta· 176
Sopron
Miasta Fantasta· 202
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1946 roku na Węgrzech przeprowadzona została największa denominacja pieniądza w historii finansowej świata. Wtedy to rekordowa hiperinflacja osiągnęła 41,9 tysięcy bilionów procent miesięcznie. W czasie zastępowania starej waluty (pengo) nowym forintem, najwyższy nominał pengo miał wartość 100 000 000 000 000 000 000 (sto trylionów).
Reklama
Polub nas