Eger

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Heves
Populacja: 56 429
Powierzchnia: 92 km²
Strona Internetowa: www.eger.hu
GPS: N: 47°54'11.52", E: 20°22'23.19"
Eger
Eger - panorama

Eger to zabytkowe miasto w północnych Węgrzech, położone pomiędzy górami Bukowymi a masywem Mátra. Oprócz zabytków miasto słynie także jest z produkcji wybornego wina egri bikavér (Bycza krew). Warto przyjechać tu w Zielone Świątki (Pünkosöd), kiedy to dla zwiedzających udostępnione są piwnice winne oraz organizowane w połowie września święto winobrania (Egri Szüreti Napok). Początki Egeru sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to ówczesny książę Węgier - Stefan I Święty założył tu siedzibę biskupstwa i polecił rozpocząć budowę katedry. W połowie XIII wieku prężnie rozwijające miasto zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez Tatarów. Po tym tragicznym wydarzeniu król Bela IV polecił w mieście wybudować twierdzę, która miała w przyszłości chronić Eger przez atakami. Zdziesiątkowaną miejscową ludność zasilili osadnicy z Włoch i Francji. W 1552 roku po klęsce Węgrów pod Mohaczem miasto wraz z zamkiem oblegane było przez prącą na Europę przeszło stutysięczna armię turecką. Przez 40 dni batalii dużo mniej liczebne oddziały legendarnego kapitana Istvana Dobó skutecznie odparły wszystkie ataki Turków. W dziejach Węgier bohaterska bitwa o Eger miała podobne znaczenie jak w historii Polski obrona Częstochowy i stała się symbolem dającym Węgrom nadzieję na wyzwolenie spod osmańskiej okupacji. Zdesperowani wówczas Turcy szeptali między sobą, że Dobó poi chyba swych żołnierzy byczą krwią, skoro z taką werwą odpierają wszelkie ataki. Tymczasem było to miejscowe wino, zwane od tej pory egri bikavér (Bycza krew). Ostatecznie kilka lat później Turcy w końcu zdobyli Eger i okupowali go przez całe następne stulecie. Po odzyskaniu przez Węgrów, Eger ponownie stał się siedzibą biskupstwa. Wtedy też w odróżnieniu od pozostałych miast kraju nie dostało się ono we władanie Habsburgów dzięki czemu mogło swobodnie i dynamicznie się rozwijać. To właśnie w tym okresie powstało większość zachowanej do dziś pięknej barokowej zabudowy miejskiej. Na przełomie XVIII i XIX wieku w Egerze osiedlili się także liczni przybysze z Bałkanów, a także uformowała się tu znacząca społeczność żydowska.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Egerze zachowało się jedno z najpiękniejszych węgierskich barokowych starych miast. Każdego roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów z całej Europy. Najważniejsze zabytki Egeru to m in. monumentalna (druga co do wielkości na Węgrzech) neoklasycystyczna XIX wieczna bazylika, wybudowany na początku XVIII wieku barokowy Pałac Arcybiskupi (Püspök Palota), stanowiący jeden z symboli miasta 40 metrowy Minaret (pozostałość po okupacji tureckiej), zbudowana przez serbskich osadników w XVIII w wieku cerkiew, XVIII wieczne barokowe liceum z obserwatorium astronomicznym, eklektyczny ratusz miejski, barokowy kościół Minorytów oraz górujące nad miastem (odkryte w czasie dwudziestolecia międzywojennego) ruiny XIII wiecznego zamku.

Zdjęcia [7]
Eger
Miasta Krecik· 1453
Eger
Miasta Krecik· 1437
Eger
Miasta Krecik· 1600
Eger
Miasta Krecik· 1581
Eger
Miasta Krecik· 3093
Eger
Miasta Krecik· 2859
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Węgrzech w mieście Pecz znajduje się jedna z najstarszych aptek w Europie. Jej obecny wewnętrzny wystrój nie był zmieniany od przeszło 150 lat. Apteka nosi nazwę "Pod Murzynkiem" co symbolizuje znajdująca się nad jej wejściem figurka Murzynka w pióropuszu trzymającego berło.
Polub nas