Eger

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Heves
Populacja: 56 429
Powierzchnia: 92 km²
Strona Internetowa: www.eger.hu
GPS: N: 47°54'11.52", E: 20°22'23.19"
Eger
Eger - panorama

Eger to zabytkowe miasto w północnych Węgrzech, położone pomiędzy górami Bukowymi a masywem Mátra. Oprócz zabytków miasto słynie także jest z produkcji wybornego wina egri bikavér (Bycza krew). Warto przyjechać tu w Zielone Świątki (Pünkosöd), kiedy to dla zwiedzających udostępnione są piwnice winne oraz organizowane w połowie września święto winobrania (Egri Szüreti Napok). Początki Egeru sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to ówczesny książę Węgier - Stefan I Święty założył tu siedzibę biskupstwa i polecił rozpocząć budowę katedry. W połowie XIII wieku prężnie rozwijające miasto zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez Tatarów. Po tym tragicznym wydarzeniu król Bela IV polecił w mieście wybudować twierdzę, która miała w przyszłości chronić Eger przez atakami. Zdziesiątkowaną miejscową ludność zasilili osadnicy z Włoch i Francji. W 1552 roku po klęsce Węgrów pod Mohaczem miasto wraz z zamkiem oblegane było przez prącą na Europę przeszło stutysięczna armię turecką. Przez 40 dni batalii dużo mniej liczebne oddziały legendarnego kapitana Istvana Dobó skutecznie odparły wszystkie ataki Turków. W dziejach Węgier bohaterska bitwa o Eger miała podobne znaczenie jak w historii Polski obrona Częstochowy i stała się symbolem dającym Węgrom nadzieję na wyzwolenie spod osmańskiej okupacji. Zdesperowani wówczas Turcy szeptali między sobą, że Dobó poi chyba swych żołnierzy byczą krwią, skoro z taką werwą odpierają wszelkie ataki. Tymczasem było to miejscowe wino, zwane od tej pory egri bikavér (Bycza krew). Ostatecznie kilka lat później Turcy w końcu zdobyli Eger i okupowali go przez całe następne stulecie. Po odzyskaniu przez Węgrów, Eger ponownie stał się siedzibą biskupstwa. Wtedy też w odróżnieniu od pozostałych miast kraju nie dostało się ono we władanie Habsburgów dzięki czemu mogło swobodnie i dynamicznie się rozwijać. To właśnie w tym okresie powstało większość zachowanej do dziś pięknej barokowej zabudowy miejskiej. Na przełomie XVIII i XIX wieku w Egerze osiedlili się także liczni przybysze z Bałkanów, a także uformowała się tu znacząca społeczność żydowska.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Egerze zachowało się jedno z najpiękniejszych węgierskich barokowych starych miast. Każdego roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów z całej Europy. Najważniejsze zabytki Egeru to m in. monumentalna (druga co do wielkości na Węgrzech) neoklasycystyczna XIX wieczna bazylika, wybudowany na początku XVIII wieku barokowy Pałac Arcybiskupi (Püspök Palota), stanowiący jeden z symboli miasta 40 metrowy Minaret (pozostałość po okupacji tureckiej), zbudowana przez serbskich osadników w XVIII w wieku cerkiew, XVIII wieczne barokowe liceum z obserwatorium astronomicznym, eklektyczny ratusz miejski, barokowy kościół Minorytów oraz górujące nad miastem (odkryte w czasie dwudziestolecia międzywojennego) ruiny XIII wiecznego zamku.

Zdjęcia [7]
Eger
Miasta Krecik· 890
Eger
Miasta Krecik· 874
Eger
Miasta Krecik· 931
Eger
Miasta Krecik· 970
Eger
Miasta Krecik· 2542
Eger
Miasta Krecik· 2300
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Węgier pochodzi słynna zabawka zwana Kostką Rubika. Wynaleziona została w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każda ze ścianek miała ten sam kolor. Pierwsze ułożenie kostki zajęło wynalazcy około miesiąca czasu. Dziś już wiadomo, że magiczną liczbą kostki jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać wykonując maksymalnie 20 ruchów.
Reklama
Polub nas