Győr

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Győr-Moson-Sopron
Populacja: 128 265
Powierzchnia: 174 km²
Strona Internetowa: turizmus.gyor.hu
GPS: N: 47°41'2.58", E: 17°38'6.36"
Győr
Győr - panorama

Győr to zabytkowe miasto w północno-zachodniej części Węgier, położone w samym sercu Małej Niziny Węgierskiej (Kisalföld) u zbiegu trzech rzek: Dunaju, Raby i Rábcy. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Celtowie doceniając strategiczne walory zbiegu rzek postanowili założyć tu osadę zwaną (od nazwy rzeki Raby) Arrabona. W późniejszym czasie została ona przejęta przez Rzymian, którzy przekształcili ją w jeden ze swoich warownych obozów. Po upadku Cesarstwa miasto przejęli i zasiedlili Słowianie. Wkrótce potem na ruinach rzymskiego fortu powstała okazała twierdza, która dała początek nowemu miastu. W IX wieku Győr został zdobyty i zajęty przez wojska króla Franków i Longobardów - Karola Wielkiego (742-814), a pod koniec X wieku za czasów panowania księcia węgierskiego Stefana I miasto stało się siedzibą biskupstwa. W kolejnych wiekach znaczenie miasta stopniowo wzrastało, zwłaszcza w czasach tureckich, gdy Habsburgowie w pośpiechu przekształcili je w twierdzę mającą bronić drogi prowadzącej na Wiedeń. Pod koniec XVI wieku w czasie jednego z licznych najazdów Győr został podbity i zajęty przez wojska tureckie. Z pomocą miastu pospieszyły armie chrześcijańskie, którym po czterech latach walk udało się ponownie zając Győr. Niestety w czasie zaciętych walk zniszczona została większa część ówczesnej zabudowy miasta. Bardzo szybko przystąpiono do odbudowy nadając Győr modny wówczas w Europie barokowy styl. W XIX wieku miasto przeżywało wielki boom gospodarczy dzięki któremu przekształciło się w jeden z ważniejszych ośrodków handlowych i kulturalnych regiony. Okres świetności skończył się jednak wraz z wybuchem II wojny światowej w czasie której w skutek nalotów bombowych dotkliwie zniszczona została zabytkowa tkanka miejska. Po wojnie miasto częściowo odbudowano wstawiając niestety w wielu miejscach pomiędzy zabytkami betonowe plomby.

Zwiedzanie

Obecnie Győr stanowi jeden głównych centrów administracyjnych i kulturalnych Węgier. Mimo zniszczeń wojennych w mieście zachowało się wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m in. monumentalny neobarokowy budynek Ratusza (Városháza), majestatyczna barokowa Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Győri Székesegyház), klasztor i kościół Karmelitów, kamienica pod Żelaznym Pniakiem, XVI wieczny Pałac Biskupi (Püspökvár), Muzeum Farmacji (Patikamúzeum), XVIII wieczny kościół św. Ignacego, wybudowany w 1731 roku okazały barokowy pomnik Arki Przymierza (Frigyláda szobor) oraz upamiętniająca zwycięstwo nad Turkami kolumna Najświętszej Maryi Panny.

Zdjęcia [6]
Győr
Miasta miki· 665
Győr
Miasta miki· 666
Győr
Miasta miki· 628
Győr
Miasta miki· 617
Győr
Miasta miki· 660
Győr
Miasta miki· 623
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Węgrzech w mieście Pecz znajduje się jedna z najstarszych aptek w Europie. Jej obecny wewnętrzny wystrój nie był zmieniany od przeszło 150 lat. Apteka nosi nazwę "Pod Murzynkiem" co symbolizuje znajdująca się nad jej wejściem figurka Murzynka w pióropuszu trzymającego berło.
Polub nas